Diz Yaralanmaları Hakkında Bilgi

Konusu 'Sağlık Rehberi' forumundadır ve Elif tarafından 22 Şubat 2014 başlatılmıştır.

  1. Elif

    Elif Yönetici Admin

    Diz, sportif aktiviteler ve günlük hayatımızdaki hareketlere büyük oranda katılan, femur ile tibia (kaval kemiği) arasındaki menteşe biçimli bir eklemdir. Eklem içerisindeki tüm kemik yüzeyler eklem kıkırdağı ile örtülüdür ve eklem ön taraftan diz kapağı ile korunur. Femur ve tibia arasındaki yük taşıyan kıkırdak yüzeyler, ''C'' harfi biçimde, menisküs olarak adlandırılan iki esnek kıkırdak yapıyla korunur ve desteklenir. Bu yapı, yuvarlak femur ile düz tibianın yapısal uyumunu ve bunlara binen yükün bütün eklem yüzeyine dağılmasını sağlamaktadır. Ayrıca gelen darbeleri emerek eklemin sabitliğine yardımcı olur.
    Her iki ucu ile kemiğe yapışan, sınırlı esnekliğe sahip bağlar, diz eklemini sabitleyen ana yapılardır. Tendonlar ise bir uçlarıyla kemiğe diğer uçlarıyla kasa yapışan, kasın hareketini kemiğe ileten yapılardır.
    Diz ekleminde, spor aktiviteleri esnasında şiddetli travmalara bağlı olarak tendon, bağ ve menisküs yaralanmaları, patella (diz kapağı kemiği) kırıkları ve az da olsa çıkıklar görülür.