Dna Çeşitleri Nelerdir?

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Chanyeol tarafından 13 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Chanyeol

  Chanyeol Süper moderatör Yönetici


  Dna Çeşitleri

  DNA çeşitleri, hücredeki metabolik faaliyetlerin yürütülmesinde DNA ve RNA olmak üzere iki çeşit nükleik asit görev yapar.

  Deoksi Nükleik Asit (DNA), canlının genetik maddesini oluşturur. Ökaryot, hücrenin çekirdek kısmında, mitokondri ve kloroplastlarında bulunur. Kalıtımın DNA molekülü olduğu, 1928 yılında F. Griffith ve 1944 yılında O. Avery' nin yaptıkları çalışmalarda ortaya konmuştur. Deneylerde zatürre hastalığına neden olan bakteriler kullanılmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda DNA' nın yönetici özelliği ve moleküler biyolojisi ile ilgili araştırmalarda bakterilerin de kullanılabileceğini ortaya koymuştur. Sonraki yıllarda ise yapılan çalışmalar, kalıtım bilgisi taşıyan molekülün DNA olduğu fikrini desteklemiştir.
  DNA molekülü sarmal şekilde kıvrılır. Kenarları şeker ve fosfat molekülleri, iç kısımlarını da organik bazlar oluşturur. Karşılıklı bazlar birbirlerine hidrojen bağları ile bağlanır. DNA molekülleri gerektiği zaman kendini eşleyebilir. Böylece kalıtsal bilgilerin hücreden hücreye iletilmesini sağlar.