Dna Molekülü Nedir?

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Chanyeol tarafından 14 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Chanyeol

  Chanyeol Süper moderatör Yönetici

  Dna Molekülü

  DNA Molekülü, DNA; hidrojen, karbon, fosfat, oksijen ve azot atomlarından oluşan ve hücrenin tüm hayati fonksiyonlarında görev alan dev bir moleküldür. İnsanoğluna ait bir DNA molekülünde,bahsedilen bu atomlardan milyarlarca bulunur. Bu atomlar her insanda farklı bir biçimde düzenlenmiştir. DNA, kimyasal yapısındaki deoksiribo (D), nükleik (N), asit (A) kelimelerinin kısaltılmış yazılımıdır.
  DNA, hücrenin yönetici molekülüdür. Solunum, üreme, beslenme, gibi canlılık faaliyetleri yönetir. DNA`da kalıtsal özelliklerimizde etkili olan yapılar vardır. Bu yapılar genlerimizdir. Kalıtsal bilgilerimiz genlerimiz tarafından taşınır.
  Sarmal şeklinde bir merdiven yapısına sahip olan DNA molekülü, şaşırtıcı bir mimari düzene sahiptir. Merdivenin yan tarafları, farklı türlerdeki şeker ve fosfattan oluşan DNA molekülünün omurgasıdır. Basamakları ise denilen ve birbirine bağlı olan dört kimyasal madde çiftinden oluşur. Bu maddeler adenin, timin, sitozin ve guanin dir. Bazlar hidrojen, karbon, nitrojen ve oksijen içeren oniki ila onaltı arası atomun dizilimiyle oluşan moleküllerdir. Bu kimyasallarda DNA sarmalı üstünde özel bir dizilim halindedir.

  DNA Molekülündeki Saklama Kapasitesi:
  Güney California Üniversitesi`nden bilim adamı Led Adleman,in hesaplamalarına göre, sadece bir gram DNA molekülünün, bir trilyon cd`ye eş değerde bilgiyi saklayabilme kapasitesine sahip olduğunu ifade etmiştir.
  DNA, bilgiyi taşıma görevi sağlayan bir moleküldür. Kimyacıların deyimiyle oldukça kararlı bir moleküldür. Kararlılık bir molekülün kolay bir şekilde bozulup, çözünmemesidir. Moleküler biyoloji dalında araştırma yapan bilim adamları, DNA'nın bu kararlılığını çok önemli bulmaktadır. Çünkü DNA, laboratuvarda kullanılan biyokimyasalların çoğundan daha dayanıklı bir yapıya sahiptir. Bir çok biyokimyasalın aksine, oda sıcaklığında dahi, çözelti içinde aylarca kararlılığını koruyabilmektedir.
  DNA Molekülünün Görevleri

  • RNA`ların üretimini sağlar.
  • Hücrede yapılacak proteinin çeşidini belirler.
  • Hücrelerdeki yaşamsal faaliyetleri kontrol eder ve yönetir.
  • Canlılar arasında çeşitliliği sağlar.
  • Canlıya veya hücreye ait genetik bilgileri üzerinde taşır. Kalıtsal özelliklerimizi, hücre bölünmesi sonucu oluşan hücrelerimize aktarır.
  • Kendini eşleyerek hücre bölünmesini gerçekleştirir ve üremeyi sağlar.
  • Çekirdekte bulunan kromozomları oluşturur.
  Günümüzde DNA araştırmaları çok ileri düzeylere ulaşmıştır. Rekombinant DNA denilen teknik, atom bombasından sonra en önemli buluş olarak nitelendirilmektedir. Bahsedilen bu yöntemle canlılar arasında gen aktarımları yapılabilmektedir. Şeker hastalarının tedavisinde gerekli olan insulin, cücelik hastalığında kullanılan büyüme hormonu, kanser tedavisinde kullanılan interferon maddeleri bu yolla elde edilmeye başlandı. DNA + Rekombinant tekniğiyle doğuştan hatalı genlere bağlı hastalıkların tedavisi üzerinde de çalışılmaktadır. Örneğin, bazı kalıtsal kansızlık hastalıklarında, hemoglobin sentezi yapamayan hücreler vücuttan çıkarılıp normal gen aktarılarak yeniden vücuda verilmektedir. Bu sayede vücudun normal hemoglobin sentezini yapması sağlanmaktadır. Ayrıca bitkilerde üstün özellikler kazanma çalışmalarında da gen aktarımı çalışmaları devam etmektedir.