Doğa Hakkında Kompozisyon Örnekleri

Konusu 'Bilgi Zemini' forumundadır ve Demir tarafından 3 Şubat 2014 başlatılmıştır. 1. Doğa İle İlgili Kompozisyon

  Ağaçlar, bir memleketin doğal zenginlikleridir İnsanlara ve yurda büyük yararları vardır Memleket ekonomisine katkıda bulunduğu gibi insanları toprak kayması, sel gibi doğal felâketlerden korur, iklim şartlarını düzenler.
  Ağaç, tabiatın süsüdür Tanrı’nın insanlara bağışıdır Bizde ağaç sevgisi, köklü, gelenekleşmiş bir sevgidir Deyimlerimizde şiir ve türkülerimizde bu sevginin göz alıcı izlerine raslamak mümkündür.

  Ancak, bazı kendini bilmez, cahil kişiler, toprak kazanmak, yakacak elde etmek gibi çeşitli bahanelerle yaş ağaçlara acımasızca kıyarlar Ufacık bir çıkar kaygısı yüzünden büyük bir zarara sebebiyet verilir Ünlü şairimiz Mehmet Emin Yurdakul, bir şiirinde: “Sakın kesme, yaş ağaca balta vuran el onmaz; I Na kütükler, hiç birine nice yıldır kervan gelmez, kuş konmaz, I Bunları kes, o baltanla bu çürümüş ağaçları yere ser” derken, insanlarımıza ne kadar yerinde ve içten bir öğüt vermektedir.

  Gerçekten, yaş ağaç kesen bir insan, bir canlıya kıydığı için cani sayılır Tanrı ve kul katında da günahkârdır Ayrıca, şairimizin de dediği gibi, hiçbir zaman esenliğe kavuşmaz.

  Ve Doğa onun içinde bulunan herşey sen olan herşeyi taşırBunun içibn yaşamını ona göre düzenlemelisin Doğana verdiğin değer sana bir şekilde geri dönerİçindeki sevgiyi yansıtmalısın çevreye yoksa bilki yaşıyorsun boşyere

  Evet doğa yani tüm tabiiat bize verdikleri yadırganamaz o bizim hayatımız En azından bundan sonra dikkat etmeli bizi biz yapan değerlerden vazgeçmemeyi öğrenmeliyiz