Doğal afetler insanların yaşamını nasıl etkiler

Konusu 'Coğrafya atlası' forumundadır ve Deniz tarafından 27 Şubat 2015 başlatılmıştır.

 1. Deniz

  Deniz Moderatör Yönetici


  Doğal afetler insan yaşamını nasıl etkiler

  Doğal afet deyince ilk akla gelenler Deprem, sel, çığ, fırtına gibi afetlerdir. Bu durumlar karşısında insanlar çoğu zaman çaresiz kalmaktadır. Doğal afetler insan yaşamını olumsuz anlamda etkileyerek yaşam şekillerinin değişmesine de neden olmaktadır.

  Ülkemiz de geçmiş yıllarda yaşadığımız afetlerin başında depremler gelmektedir. Can ve mal kaybına neden olan bu depremler yüzünden binlerce insan evlerinden olarak sokaklarda yaşamak zorunda kalmışlardır. Bu depremlerde ölen insanların bırakmış olduğu etkiler günümüzde bile hissedilmektedir.

  Anne ve babalarını kaybeden çocuklar psikolojik anlamda en çok etkilenen kişilerdir. Bu çocuklara psikolojik anlamda destek sağlanması gerekmektedir. Bu tür can ve mal kaybına yol açabilecek afetler için alınması gereken bazı önlemler vardır. Bu önlemler alınırsa doğal afetlere karşı daha hazırlıklı bir toplum olup daha az can ve mal kaybıyla bu afetlerden en az zararla çıkabiliriz.

  Burada insanlara düşen en büyük görevlerin başında doğal afetlere karşı riskli bölgelere yerleşim yapmayarak ve yaptığımız binaları deprem yönetmeliklere uygun olacak şekilde sağlam malzemeler kullanarak yaparsak daha güvenli bir şekilde hayatımıza devam edebiliriz.