Doğal Afetlere Bağlı Yıkımlar Azaltılabilir mi?

Konusu 'Soru ve cevaplar' forumundadır ve Elif tarafından 25 Mart 2014 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin  Birçok doğal afet, büyük yıkımlara neden oldu. Bu yıkımların önlenmesi olanağı olabilir miydi? Bu soruyu yüzlerce yıldır insanlar kendilerine sormuş, kimi zaman da olumlu cevaplar almıştır. Örneğin doğal afetlerin etkili olduğu alanlara yerleşilmezse yıkımlar çok azalır. Ancak bu, her durumda uygulanabilir bir öneri değildir. Mimar F. Llyod Wright (Lord Virayt)'ın tasarladığı Tokyo'daki bina, 1923 yılında meydana gelen depremde sağlam kalan birkaç binadan biri olmuştur.
  Görülüyor ki doğal afet yıkımları önlenebilir. Bunu sağlamak için örgütlenme, planlama ve uygulama aşamalarında doğanın kurallarını dikkate alan, doğal afetlerle birlikte yaşamayı bilen çalışmalar yapmak gerekir.
  Dünyanın en yüksek binalarından olan Tokyo Belediye binası çok şiddetli depremlerde bile yıkılmayacak sağlamlıkta yapıldı. Bu özellikleriyle Japon mühendisler, tüm dünyada öncü bir rol üstlenmişlerdi.
  Bilim inanları, olacı bir yanardağ püskürmesinden çevrenin nasıl etkileneceğini önceden hesaplayarak risk haritaları oluştururlar. Bu haritalar, yanardağın tehlike yaratabileceği alanları gösterir. Püskürme belirtileri ortaya çıktığında bu alanlarda yaşayan insanlar tahliye edilerek ortaya çıkacak hasar azaltılmış olurç
  İtalya'da bulunan Etna Yanardağı'ndaki püskürmeler sırasında katılaşmış lav katmanının altında bulunan lavların doğal bir kanaldan ilerlediği görüldü. Yüzeydeki katılaşmış lavlar patlayıcılarla açılarak akıcı lavların dışarı çıkması sağlandı. Sonra helikopterlerle bırakılan beton bloklar yardımıyla lav, zararlı olamayacağı yerlerden akıtıldı.