Doğayı ve hayvanları Tanıtan Oyunlar

Konusu 'Okul Öncesi Eğitim' forumundadır ve Elif tarafından 1 Şubat 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Çocuklara Doğayı ve hayvanları Tanıtan Oyunlar

  Çocuğa doğa ve hayvan sevgisi aşılamak gelecekte onun duygusal ve sosyal gelişimi için çok önemlidir. Çocukların hayvan ve doğa sevgisi kazanmaları hem duygusal gelişimi yönünden önemli hem de gelecek nesillere sağlıklı ve güvenli bir ortam bırakmalarını sağlar. Çocuklar kendini ve kendi dışındaki dış dünyayı beş duyu organıyla algılar. Bu algıladıklarını taklit ederek karşılıklı iletişime geçerek öğrenirler. Bu iletişim ve doğayla ilişkisinde önemli kişiler öncelikle anne ve diğer aile bireyleridir. Hayvan ve bitkiler çocuğun dünyasına oyuncaklarla, online oyunlarla veya çizgi film kahramanların davranışları ile bebeklikten başlayarak girer. Maskotlar veya gerçek hayvanlar çocuklara insan ilişkisinin temelini oluşturan sevmeyi,korumayı bağımsız bir kişi olmayı öğretir.İşte çocuk küçük yaştan itibaren bu şekilde yaşadığı dünyayı doğasıyla bitkisiyle, hayvanları ile bir bütün olarak algılar. Bu algılama onun daha mutlu olmasına ve sosyal bir varlık olarak daha saygılı olmasına yardımcı olur.
  [​IMG]
  Çocuğa, hayvan ve doğa sevgisi verildiği zaman çocuk bu korumayı seve seve üstlenir. Online oyunlarla çocuğa doğanın ve hayvanlar aleminin karşılaştığı tehlike anlatıldığı takdirde çocuk, bu tehlikelere karşı duyarsız kalmamayı öğrenir. Bu oyunlar çocuğa hayvan ve doğa bilgisi verir. Oyun oynarken bu kavramları sıkılmadan öğrenmesini sağlar.Ayrıca bu oyunlar, hayvan türlerini, seslerini, hangi hayvanın ne ile beslendiğini öğretir. Bilmediği ve görmediği hayvan türlerini de bu sayede öğrenecektir.

  Online oyunlar arasında özellikle hayvanların bakımı, ağaç, çiçek dikme, bitki bakımı, sebze, meyve yetiştirme gibi çeşitler çocuklar için bilgi kültürünü erken yaşta kazanmalarına vesile olur.Hayvanların yaşadığı ortamları da oyunlar sayesinde kavrar. Hayvanlar ve doğayla ilgili neler yapılabileceğini düşünür ve bu konuda sorumluluk sahibi olmayı öğrenir.