Doğru Ve Güzel Konuşmanın Birey Ve Toplum Hayatındaki Önemi

Konusu 'Türkçe edebiyat' forumundadır ve Yavuz tarafından 23 Ekim 2012 başlatılmıştır.

  1. Doğru Ve Güzel Konuşmanın Birey Ve Toplum Hayatındaki Önemi Nedir


    Doğru ve güzel konuşma eğitim ve öğretimin kalitesi ve sonraki aşamalarda kişinin kendisini yetiştirmesi ile alakalı bir durumdur. Halk arasında kitap gibi konuşmak değişimi bu konu ile alakalıdır. Fakat bazen sıkıcı ve uzun konuşmalar yerine karşıdakini anlamak için susmak ve dinlemek gerekmektedir. Doğru ve güzel konuşulduğunda ikna edilemyecek pek az insan vardır. Atalarımız tatlı söz yılanı deliğinden çıkarır demişlerdir.

    Toplum açısından önemi ise iş yerlerinde evlerde insanların birbirleri ile kavga etmeden sağlıklı iletişim kurabilmeleri doğru ve güzel konuşmaktan geçmektedir. Toplumda insanların barış içinde huzr ortamında yaşayabilmeleri için birbirleri ile doğru iletişim kurmaları lazımdır. Japonya da bir ayda basılan kitap sayısı Türkiyede bir yılda basılan kitap sayısı ile aynıdır. Güzel ve doğru yani kitap gibi konuşabilme için çok kitap okumamız gerekmektedir.

    İnsanlar konuşarak hayvanlar koklaşarak anlaşırlar denilmektedir. Birbirini dinlemeyen sonda söyleyeceği şeyi başta söyleyen rica ve naziklikten uzak kaba saba ve doğrudan tabiri caiz ise bodozlama tavır ve hareketler güncel hayatı çekilmez hale getirmektedir. Trafikte iş yerinde evimizde insanları kırmadan konuşmayı bilmeliyiz. Peygamber Efendimiz bir hadisi şerifinde "sizin en akıllınız insanları en iyi yöneteninizdir" buyruyor. Burada korkutma otorite zorbalık değil siyasi dilin geçerli olduğu anlaşılıyor. İnsanlar ile doğru iletişi kurabilirsek zorla yaptıramayacağımızı seve seve yaptıkarını göreceğiz. Önemli olan insanları anlayıp, anladıkları dil ile güzelce izah etmektir.yawux webokur.net