Doğu Anadolu Bölgesinin Bitki Örtüsü ve İklimi Hakkında Bilgi

Konusu 'Coğrafya atlası' forumundadır ve Lavinia tarafından 17 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. Doğu Anadolu Bölgesinin iklim ve Bitki Örtüsü

  Doğu Anadolu iklimi, çok sert olarak özetlenebilir. Mevsimler ve gündüz-gece arasındaki ısı farkları çok fazladır.

  Yazlar ova kesimlerinde gündüzleri pek sıcak olur. (Malatya en sıcak ayının ortalama sıcaklığı 29C, maksimum gölgede 41C), fakat yayla kesimlerinde daha serin geçer (en sıcak ay ortalaması 17C ve gölgede 34C). Kışlar her yerde çok soğuk ve sürekli, kuzeydoğuya doğru daha serttir.

  Denizlerden uzaklığı yüzünden az yağışlı olmakla birlikte bölgenin dağlık yapısı İç Anadolu’ ya göre yağış bakımından bir üstünlük sağlar.

  Özellikle dağların yağış getiren rüzgara açık olmayan yamaçlarında ve çukur alanlarda az (Malatya 371mm, Iğdır 255mm, Erzurum 471mm, Van 378mm); mesela Güneydoğu Toroslar’ ın güneybatıya bakan yüzeyinde pek boldur. (Sason 1.216mm, Lice 1.194 mm).

  Yağış rejimi bakımından Doğu Anadolu’ nun büyük bir kısmında (Güneydoğu Anadolu ve Akdeniz Bölgesi’ de, hatta İç Anadolu’ da olduğu gibi) yaz mevsimi kurak geçer, yağışlar kış mevsiminde olur; bazen de kışla beraber ilkbahar aylarına kayar (Gecikmiş Akdeniz rejimi). Yalnız bölgenin kuzeydoğu kesiminde (Erzurum-Kars Bölümü) bu bakımdan önemli bir değişiklik olur: yaz kuraklığı silinir, yaz en yağışlı mevsim hâline gelirken kurak mevsim kalmamakla beraber kış en az yağışlı mevsim olur.

  İklimin bu durumu, tabiî bitki örtüsünde ormanların neden az yer tuttuğunu (alçak yerlerde yazların kuru ve çok sıcak geçmesi, yüksek kesimlerde yazların kısa ve serin geçmesi) aydınlatır.

  Bölgenin doğal bitki örtüsü bozkırdır. İlkbahar yağışlarıyla yeşeren bozkırlar yaz yağışlarıyla sararırlar. Yüksek kesimlerde (Erzurum-Kars yaylası) uzun boylu dağ çayırları görülür.

  Bölgede sarıçam ormanları da bulunur. Yağışların fazla olduğu dağ eteklerinde meşe ormanlarına rastlanır. Bölge Türkiye ormanlarının %11’ ine sahip olup, orman alanları bakımında 5. sırada yer alır.