Doğum Çantası Ne zaman Hazırlanmalı?

Konusu 'Hamilelik ve Çocuk Bakımı' forumundadır ve Elif tarafından 3 Haziran 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin  Aslında bir doğum için anne ve bebeğe neler gerekir bunu herkes bilir.Ama iş bir çanta hazırlamaya gelince ve üstelik vaktiniz de sınırlıysa bütün ihtiyaç listesini kafanızda oluşturmanız pek kolay olmaz. Bunun için bir bilene danışmak, fikir almak, küçük araştırmalar yapmak tercih edilen yollar arasındadır.Biz de bu konu hakkında anne adaylarına rehber olması umuduyla bir doğum çantası hazırlamaya karar verdik.

  Eğer evde bir ya da daha fazla çocuğunuz varsa yani devam eden bir koşuşturmanın ve sorumlulukların içinde yuvarlanıp gidiyorsanız muhtemelen yeni bebeğin ihtiyaçlarını düşünecek vaktiniz çok yoktur.İlk kez anne olacaklar için elbette durum daha farklıdır.Erken doğum ihtimaline karşın 7. ayda hazırlanan bir doğum çantası yatak odasında yerini almıştır bile.

  DOĞUM ÇANTASI NE ZAMAN HAZIRLANMALI?

  Doğum çantası erken doğum ihtimaline karşın 32. haftadan itibaren hazır olmalıdır. Anne ve bebeğin ihtiyacı olan ürünler liste haline getirilip temin edildikten sonra çantadaki yerlerini almalıdır.Henüz erken diye düşünülüp son günlere bırakılan doğum çantasını belki de ani bir sancı nedeniyle hazırlamaya vakit bulamayabilirsiniz. Zira erken doğum ''Henüz erken'' diyen pek çok annenin tecrübe ettiği bir durumdur.

  DOĞUM YAPACAĞINIZ HASTANEYİ BELİRLEMELİSİNİZ

  Doğum yapılacak hastane önceden belirlenmeli ve doğum öncesi odaları gezme imkanı elde edilmelidir. Hastane koşulları iyice gözden geçirilmeli varsa doğum korkuları ya da farklı problemler doktorunuzla istişare edilerek çözülmesi sağlanmalıdır. Ayrıca hastanenin sunduğu koşullara göre anne ve bebeğe ne tür hizmetler verildiği, nelerin hastane tarafından temin edildiği öğrenilmeli, bu sayede doğum çantasına gereğinden fazla malzeme konulmamalıdır.

  KAÇ GÜN KALACAĞINIZ ÖNEMLİ

  Doğum şeklinizin nasıl olacağı ve normal şartlar altında hastanede kaç gün kalacağınız doktorunuzla önceden konuşulmalıdır.Alacağınız yanıta göre çantaya koyacağınız malzemelerin miktarı da değişiklik gösterecektir.Sezeryan doğum yapanlar bazı durumlarda 1 bazen de 2 gün hastanede kalırken, normal doğum yapanların çoğu zaman aynı gün taburcu edildikleri bilinmektedir. Fakat bazı doktorlar normal doğum yapmış olsalar bile hastalarını bir gece gözetim altında tutmaktan yanadır. Bir gün kalınacak durumda bebeğe iki takım alınacakken yatış süresinin iki güne çıkması, ihtiyaçların da iki katına çıkaracaktır.

  GİYSİLER YIKANIP ÜTÜLENMELİDİR

  Bavula konulacak malzemeler belirlendikten sonra annenin ve bebeğin giysileri, çamaşırları ve battaniyeler yıkanmalı ve ardından ütülenmelidir.Bebeğin kıyafetleri yetişkinlerin çamaşırlarından ayrı yıkanmalı ve yıkanırken sabun tozu vb. gibi bebeğin cildini tahriş etmeyecek ürünler kullanılmalıdır.