Dostluk İle İlgili Atasözü Ve Deyimler Neler?

Konusu 'Atasözleri ve Deyimler' forumundadır ve Elif tarafından 25 Şubat 2014 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin  Dostlukla İlgili Atasözleri Nelerdir? Dostluk İle İlgili Atasözü Ve Deyimler Neler?

  Dost acı söyler.

  Dost sevilen güvenilen, yakın arkadaş, gönüldaş, iyi anlaşılan kimsedir. Dostlar hiçbir zaman çıkar kaygısı gütmeden insana yaklaşırlar. Düşman kimselerin aksine, insanın daima iyiliğini isterler. Sevinci paylaştıkları gibi üzüntüyü de paylaşmaya eyilimlidirler. Bu açıdan dostlarımız olanlar eksikliklerimizi, kusurlarımızı, yanlışlıklarımızı yüzümüze karşı söylemekten çekinmezler. Bizleri memnun etmek için değil doğruyu görmemiz için konuşurlar. Amaçları bizi düzeltmek, acı da olsa gerçeği yüzümüze söylemektir. Bu açıdan iyiliğimiz için söyledikleri sözlerden ötürü onlara kırılmamalıyız.

  Dost başa bakar, düşman ayağa.

  Temiz giyinip kuşanmak hem dost,hem de düşman içinoldukça önemlidir. Bu durum başımızı yukarıda görmek isteyen dostlarımızı sevindirecek, ayağımızın kaymasını bekleyen düşmanlarımızı da kahredecektir.

  Dost ile ye, iç; alış veriş etme.
  Her türlü alış verişin temelinde çıkar yatar.Dolayısıyla da çıkarların çatıştığı yerde tatsızlıkların başgöstermesi, giderek de dostluğu bozmasımümkündür. Ohâlde dostluklarını sürdürmek isteyen kimseler birbirleriyle alışveriş yaparken yaçok dikkatli olmalı, ya da alışveriş yapmaktanmümkün olduğunca kaçınmalıdırlar.


  Dost dostun eyerlenmiş atıdır.
  Gerçek dost, dostunun en sıkışık zamanında yardımına koşmaya hazır durumdabekler.

  Dost kara günde belli olur.
  Varlıklı, iyi, güzel vemutlu günlerimizde bizimle dostluk kuran, arkadaşlık eden, yanımızdan ayrılmak istemeyen çok olur.Herkesin mutluluktan bir pay almaya çalıştığı böyle günlerimizde, etrafımızdaki bu kişilerin hepsine gerçek dost diyebilirmiyiz?Kuşkusuz hayır. Bu ancak işlerimizin kötü gittiği, üzüntülerimizin arttığı, felâketlerinbizi boğmaya çalıştığı günlerimizde belli olur. İyi ve mutlu günlerimizde olduğu gibi, bizikara günlerimizde de yalnız bırakmayan, sıkıntılarımızı paylaşan kişiler gerçek dostlarımızdır.


  Dostun attığı taş baş yarmaz.

  Dostun acı sözünden veyasert davranışından bize kötülük gelmez. Bilirizki, onun buyaptığı bizim iyiliğimiz içindir.

  Dostluk başka, alış veriş başka.

  Alış verişin temelinde çıkar, dostluğun temelinde isefedakarlık yatar. Bunu bilip dost kalmak isteyenler alış verişlerini arkadaşlık ilişkisinden ayrıtutarlar. Bu kişiler arasındaki dostluk, birinin ötekine fedakarlık yapmasını gerekli kılmaz.