Duaların Kabul Olduğu Vakit

Konusu 'Dini günler ve geceler' forumundadır ve Elif tarafından 25 Nisan 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin


  Duaların Kabul Olduğu Vakitler

  Şüphesiz Cuma gününde bir saat vardır ki,bu saate rastlamak üzere kalkıp namaz kılan ve Allah Teala'dan hayır dileyen bir müslümanın bu dileğini Allah Teala elbette ihsan buyurur.

  Cuma günü mukaddes bir gündür. Bunun her saatinin büyük bir kıymeti vardır. Bu günde bir saat yani bir an vardır ki, o saatte yapılan hayır dualar herhalde kabul olunur. Bu saat ise kesin olarak bildirilmemiştir. Bundaki hikmet ise müslümanların cuma günlerinde daha uyanık bulunmaları ve vakitlerini boş yere geçirmeyip o mübarek saate tesadüf ettirmek kaydıyla dualarda, niyazlarda ve ibadetlerde bulunmalıdırlar.

  İnsan, dilediği bir hayra kavuşmak isterse cuma günlerinde her zamandan daha fazla ibadete ve duaya devam etmelidir.

  Her mükellef müslüman için cuma namazı farz-ı ayındır. Bu namaz , tek başına kılınmaz, cemaatle kılınır, hutbe okunur, Müslümanlara dini ve dünyevi vazifeleri hatırlatılır. İslam birliği ve hayırseverliği bu şekilde tecelli etmiş olur.
  Artık bu mübarek gündeki ibadetlerden istifadeye çalışılmalıdır.

  Bir diğer Hadis-i şerifte buyrulmuştur ki: ''Bir kimse bir özrü olmaksızın üç cuma namazını terkederse Allah Teala, onun kalbi (halleri) ni mühürle, onu ibadet ve taatte bulunmaktan mahrum eder.'' Ne büyük felaket!

  O halde cuma gününe ve cuma namazına hürmet etmeliyiz. Din kardeşleri ile beraber Allah'ın yüksek huzuruna sığınarak müslümanlar hakkında hayırlı dualarda bulunmalıyız. Böyle samimi yapılacak bir duanın kabule yakın olması, ilahi bir lütuftur.