Dünyadaki Liman Şehirleri Nelerdir

Konusu 'Soru ve cevaplar' forumundadır ve Nehir tarafından 3 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. Dünyadaki Liman Şehirleri Hangileridir

  Sidney

  Sidney Avustralya'daki en eski yerleşim merkezlerinden biridir. Ülkenin ekonomik dahil her açıdan merkezi olmasına rağmen gerçekte başkenti değildir. (Başkent Canberra'dır.) Jackson Limanı'nın kıyılarında kurulmuştur.

  Beyrut Liman Kenti
  Beyrut, Osmanlı İmparatorluğu’nun Doğu Akdeniz kıyılarında en iyi donatılmış önemli liman kentlerinden biridir.

  Port Louis
  Port Louis, Mauritius'un başkentidir. 1735 yılında Fransızlar tarafından kurulmuştur. Dönemim Fransa Kralı XV Louis'nin adını almıştır. Hint Okyanusu kıyısında olan şehir, ülkenin en büyük şehridir ve 150 bin nüfusa sahiptir. Bir liman şehri olan Port Louis, ülkenin Liman Louis bölgesinde yer almaktadır. Şehirde bir de uluslararası havaalanı bulunmaktadır.

  New Orleans
  New Orleans, Amerika Birleşik Devletleri'nin Louisiana eyâletinin en büyük şehridir. Meksika körfezi ile Pontchartrain gölü arasında yer alan dünyanın en hareketli liman şehirlerinden biri olarak kabul edilir.

  Detroit
  Detroit, bir milyona yaklaşan nüfusu ile ABD'nin en büyük 11. şehri ve Michigan eyaletinin en büyük şehridir. Etrafındaki banliyölerle birlikte Detroit şehrinin oluşturduğu Detroit Metro bölgesi ise 4.5 milyona yaklaşan nüfusu ve bir çok Fortune 500 şirketine ev sahipliği yapmasıyla ABD'nin en önemli ekonomik merkezlerinden biridir.

  Houston
  Houston Amerika Birleşik Devletleri'nin en büyük dördüncü, Teksas eyâletinin en büyük şehri olan kent. 1600 kilometrekare alana kurulu olan kentin 2010 sayımına göre 2,099,451 kişi nüfusu vardır.