Dünyanın kendi etrafında ve güneşin etrafında dönüşü

Konusu 'Coğrafya atlası' forumundadır ve Nehir tarafından 6 Şubat 2013 başlatılmıştır.

 1. Dünya Kendi Etrafında ve Güneşin Etrafında Nasıl Döner

  Dünya iki şekilde hareket eder. 1- Dünya kendi etrafında döner , 2- dünya güneş etrafında döner.

  Dünyanın batıdan doğuya doğru dönmesinin tamamlanmasını 24 saatte tamamlıyor. Dünya bu eksende dönüş yaparken ekvatorda saatte 1670 kilometre bir hıza ulaşıyor.

  Dünya kendi etrafındaki dönüşünü yaklaşık olarak 24 satte tamamlar. Dünyanın kendi çevresindeki dönüşünü tam olarak 23 saat, 56 dakika, 4.098903691 saniyede tamamlamaktadır. Yani dünyanın kendi etrafındaki bir defa dönmesi ile 1 gün oluşmaktadır.

  Kutuplara doğru gittikçe bu hız azalıyor, kutup noktasonda ise hızı 0 a kadar iniyor. Bu sebepten dolayı ekvatordan kutuplara doğru gidildikçe gündoğumu ve günbatımları uzuyor.

  Dünyanın kendi etrafındaki dönüşü sırasında şu olaylar görülür ;

  1- Dünya dönmesini 24 saatte tamamlar ve gece gündüz oluşur. Güneş ışınlarının vurduğu yerde gündüz, vurmadığı yerde gece olur.
  2- Değişik boylamlar üstünde yer alan bölümlerde yerel saat farkı yaşanır.
  3- Coğrafi nokta aynı gün içerisinde güneşten aldığı ışınları değişik açılardan alıyor.
  4- Bu dönmeden sonra gün içinde sıcaklı ve bunula beraber basınç farkı oluşuyor.
  5- Yönler oluşur.
  6- Devamlı rüzgarın yönünde değişiklik olur.
  7- Okyanusların akıntılarında değişiklik olur.
  7- Dinamik basınç kuşakları meydana gelir.

  Dünyanın Güneş Etrafında Dönmesi

  Dünya hem kendi etrafından hemde güneş etrafından dönmektedir.Güneş etrafında Dünya, elips şeklinde çok geniş bir yörünge üzerindeki hareketini de 365 gün 6 saatte, yani bir yılda tamamlar. Dünya kendi ekseni etrafında döner ve dönüş batıdan doğuya doğrudur. Bu dönmesini 24 saatte tamamlar. Dünya’nın kendi ekseni etrafındaki ve güneş etrafındaki bu iki hareketi, iki önemli olaya sebep verir. Kendi ekseni etrafında dönmesi ile gece ve gündüz, güneşin etrafında dönmesi ile mevsimler meydana gelir.

  Dünya kendi çevresinde (23 saat, 56 dakika, 4.091 saniye) ve güneş çevresinde (365 gün, 6 saat, 48 dakika) hareket eder. Günlük ve yıllık hareketlerine bağlı olarak gece, gündüz, mevsimler, kayaçların oluşması ve diğer canlılık ve biyolojik olaylar gerçekleşir. Mevsimlerin oluşmasında etken ise 23 derecelik eksen eğikliğidir.