Dünyanın Yuvarlak Olduğunu İlk Olarak Söyleyen Kimdir

Konusu 'Coğrafya atlası' forumundadır ve Nehir tarafından 3 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. Dünyanın Yuvarlak Olduğunu İlk Söyleyen İnsan Kimdir

  Dünyanın yuvarlak olduğunu ilk iddia eden kimdir sorusuna kesin bir yanıt verilememekle birlikte bir kaç rivayet bulunmaktadır.Bu rivayetlerden ilki Babil’lere aittir.Babil gök bilimcileri dünyanın yuvarlak olduğunu iddia eden ilk bilimciler olarak rivayet edilir.

  Babiller’in dışında ünlü matematikçi ve düşünür Pisagor’un MÖ 500’lü yıllarda Dünya’nın yuvarlak olduğunu bildiği ve öğrencilerine öğrettiği iddia edilmektedir. Ay tutulması sırasında Dünya’nın Ay’a vuran gölgesinin dairesel olması ya da denizde uzaklaşan bir geminin ufuk çizgisinde yavaş yavaş kaybolması bu düşünceyi geliştirmekte etkili olmuştur.

  Bununla birlikte;

  - Ünlü matematikçi ve düşünür olan Pisagor, MÖ 500′lü yıllarda Dünyanın yuvarlak olduğunu bilmiş ve kurduğu ünlü Pisagor okulunda bunu öğrencilerine öğretmiştir.

  - Pisagor’dan sonra Eratosthenes de aynı şeyi keşfetmiş, hatta güneş ve ay ışıklarının düşüşlerine göre dünyanın çevresini hesaplamıştır.

  Orta çağda Gelileo Galilei de bu düsünceyi savunmuş ve bu düşüncesinden dolayı yargılanmıştır. Dünya’nın yuvarlak olduğunu bulan kesin olarak belirli olmamasına karşın birçok bilim adamı ve gezgin bu fikri desteklemiş ve fakat Fernando Magellan tarafından yapılan Dünya gezisinden sonra dünyanın yuvarlak olduğu kesin olarak söylenmiştir. Dolayısıyla dünyanın yuvarlak oluşunu ilk keşfeden Eski Yunan’da yaşamış olan matematikçi ve düşünür Pisagor’dur.