Dürüstlük İle İlgili Kompozisyon Örneği

Konusu 'Türkçe edebiyat' forumundadır ve Nehir tarafından 18 Ocak 2014 başlatılmıştır.

  1. Dürüstlük Kompozisyon Örneği

    Dürüstlük sözcüğünün genel anlamı doğruluk, özü sözü bir olma ve olanı olduğu gibi yansıtmadır. Eski Türkçe'de ise samimiyet anlamına gelir. Dürüst bir insan hangi özelliklere sahiptir?
    Dürüst insan her zaman doğruyu söyler. Verdiği sözde durur. Kötü davranışlardan uzak durur. Hakkını bilir, savunur ve haksız olduğu durumda kendi aleyhine karar verebilir. Başkalarının hakkına saygı gösterir. Konulan bütün kurallara uyar.
    Dürüst insanlar yukarıdakiler ve bunlar gibi birçok özelliğe sahiptirler. Hepimiz çevremizdeki insanlarda dürüstlük özelliğini ararız. Çünkü birine güvenebilmek için onun dürüstlüğüne inanmamız gerekir. Çevresindekilere yalan söyleyen bir insan kendisine olan saygısını yitirir. Birçok insan söylediği yalanın etrafındakilere zarar vermediğini düşünür. Yalan söyleyen insanların mutlaka kendilerince haklı bahaneleri bulunuyor. Ancak bu büyük bir yanılgı. Yalan söylemek söyleyen kişiyi de söylenen kişiyi de zor durumda bırakabilir. Söylenen yalanlar daha büyük yalanları doğurabilir ve durum içinden çıkılmaz bir hal alabilir. Kısacası yalan söylemek insanı zor durumda bırakır ve çevresindekilerin ona olan güvenini bitirir. Bu nedenle dürüst olmak bizi her zaman çevremizde güvenilen bir insan yapar.