Duygularımız düşüncelerimiz ve davranışlarımız birbirini etkiler bunu örneklerle kısaca açıklayınız

Konusu 'Araştırma' forumundadır ve Deniz tarafından 26 Şubat 2015 başlatılmıştır.

 1. Deniz

  Deniz Moderatör Yönetici


  Duygularımız düşüncelerimiz ve davranışlarımız birbirini etkiler bunu örneklerle açıklayınız  Duygularımız düşüncelerimiz ve davranışlarımız birbirini etkiler bunu örneklerle açıklayınız. Bu konuya şöyle bir açıklama yapabiliriz.

  İnsanların davranışları duygu ve düşüncelere göre değişiklikler gösterebilir. İnsanın aklından neler geçiyorsa ona göre hareket eder. Bazen bu durumun önüne insanın duyguları geçebilir.

  Birinden çok hoşlanıyorsunuz ve ona karşı çok güzel duygular hissediyorsunuz. Artık burada duygularınızla hareket etmeye başlarsınız. Onun yaptığı kötü şeyler bile sizin gözünüzde güzel gözükmeye başlar ve her geçen gün kendinizi biraz daha kaybedersiniz. Artık aklınızla değil duygularınızla hareket etmeye başlarsınız.

  Bunun da etkisi davranışlarınıza yansır. Hareketlerinize ve konuşmalarınıza dahada dikkat etmeye başlarsınız. Onun gözünde daha iyi bir izlenim yaratmak için olduğunuzdan daha farklı gözükmeye başlarsınız. Verdiğimiz bu örnekte olduğu gibi duygu, düşünce ve davranışlar birbirlerini tetikleyerek hareket eder.

  Yada şöyle düşünün. İnsan mutsuzken çevresine mutluymuş gibi gözükebilir mi? Davranışları her daim olumlu ve sürekli güler yüzlü olabilir mi? Bunun cevabı tabi ki de hayır. İnsanların duyguları olumsuz yönde gelişiyorsa davranışları da bir o kadar olumsuz yönde olur.

  Agresif ve sinirli davranışlarda bulunarak kendisine ve çevresine zararlar verebilirler. Burada asıl önemli olan duygularımıza yenik düşmeden akıl ve mantık çerçevesinde hareket etmek oldukça önemlidir.