Düzcede gezilecek yerler, Düzce gezi rehberi

Konusu 'Türkiyem' forumundadır ve Elif tarafından 21 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Düzce gezilecek görülecek yerler nerelerdir? Düzce ili gezi Rehberi

  Batı Karadenize açılan kapı Düzce ili mavi ve yeşilin eşsiz tonları ile bezeli, Ankara ve İstanbul arasındaki önemli kavşak noktalarında yer alır.
  Düzce, gölleri,ormanları, sahilleri ve şelaleleri ile deniz ve doğa tutkunları için alternatifler tatil fırsatları sunuyor. Eskiden Bolu'ya bağlı ilçe iken 1999'da şehir merkezi oldu. Burada yeşilin her tonunu görmek mümkün. Akçakoca ilçesi ile Karadeniz'in gözbebeği Düzce, maviyle yeşilin kucaklaştığı, gölleri ve yaylaları ve tarihi zenginliğiyle farklı kültürlerin bir arada bulunduğu bir kent.
  Karadeniz'in bir antik kenti olan Konuralp beldesi dikkatleri çekiyor. Antik Roma kenti olan ve Prusias Ad Hypium üzerine kurulan Konuralp'taki müzede, tam altı bin 118 eser, bulunmaktadır. Düzce şehir merkezine 26 kilometre uzaklıktaki Samandere köyünde yer alan Samandere Şelalesi de aynı şekilde tatilcilerin ilgisini çekiyor. Anıt ağaçların bulunduğu dere boyunca 3 şelale ve Cadı Kazanı denilen bir şelale daha bulunuyor. Düzce'ye sadece 28 kilometre uzaktaki Güzeldere Şelalesi turistlerin uğramadan geçemedikleri doğa harikalarından biridir.

  Ayrıca Efteni Gölü, kuşların göç yolu üzerinde bulunan önemli ve ender merkezleri arasındadır. Göl,tam 150 çeşit kuşa ev sahipliği yapıyor. Gölün harika manzarası da en iyi Toptepe'deki yangın gözetleme merkezinden görülebiliyor. Düzce Yığılca ilçesindeki Saklıkent Şelalesi, kentin yeni keşfedilen doğa harikaları arasında bulunuyor.
  Düzce'ye 10 kilometre uzaktaki ardarda 5 şelaleden oluşan Aydınpınar Şelale Kümesi de gezilecek yerlerden biri.
  Düzce, kampçılık, olta balıkçılığı, rafting, su altı sporları ve doğa yürüyüşü parkurlarıyla ziyaretçilerine doğayla iç içe bir tatil olanağı sunuyor. Tatilciler özellikle Akçakoca, Beyköy ve Odayeri yaylalarında kamp kurabilirler. Hasanlar Barajı'nda balık tutabilir, Akçakoca'da denize girebilir, Büyük Melen Çayı Cumayeri mevkisinde rafting yapabilirler. İstanbul ve Ankara arasındaki karayolu bağlantısının Düzce'den geçmesi, bu güzide kenti turizm bakımından çok daha değerli kılıyor. Her yıl Ankara ve İstanbul'dan yüzbinlerce kişi, her mevsimde dinlenmek ve büyük şehirlerin stresli ortamından bir süreliğine uzaklaşmak için Düzce'yi tercih ediyor.
  Düzce'deki sahil şeridi, denizi, doğası, spor ve kültür turizmi imkanları sayesinde rüya gibi bir tatil imkanı veriyor.
  [IMGALT=http://img.webokur.net/upl/uploads/duzce-gezilecek-yerler-14460.jpg]duzce-gezilecek-yerler-14460[/IMGALT]

  Düzce'nin belli başlı gezilip görülebilecek yerleri ise şöyle:

  Ceneviz Kalesi
  Aktaş Şelalesi
  Fakıllı Mağarası
  Cumayeri eski bir hamam kalıntısı, camisi
  Ahmet Dede Türbesi
  tarihi camileri,
  Ceneviz Kalesi,
  Mavi bayraklı Kale Plajı,
  Çuhalı Plaj Parkı Düzce'nin görülmesi gereken yerleridir.