Ebeveynler için kızmadan disiplin kurma yolları

Konusu 'Kadının Not Defteri' forumundadır ve Elif tarafından 27 Şubat 2014 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin


  Kızgınlık, disiplin kurmak için iyi bir yol değildir. Çocuklarını disipline etmek için kızgınlığı kullanan anne babalar, genelde, ebeveyni sadece kızdığında karşılık veren veya isyankar ya da öç almaya çalışan çocuklara sahip olurlar. Anne-babalar çok sık kızdığında, çocuklar kötü insan oldukları fikrine bürünebilir, sadece yaptığı bir şey için ailesini üzdüğünü düşünmez.
  Bir alternatif var, ''doğal ve mantıksal sonuçlar'' sistemi. Bu sistem kızgın cezalandırmalar ya da kışkırtıcı ödüllerden çok daha fazlasını öngörüyor. Doğal bir sonuç, doğal bir düzeni çiğnemenin doğal neticesidir. Hava soğukken mont giymeyen çocuk, üşür. Kahvaltı etmeyen çocuk öğle yemeğinden önce acıkır. Erkenden yatmayı reddeden çocuk sabah yorgun kalkar. Anne babalar doğal sonuçlarla, çocuklar arasına girmek zorunda değildir. Sadece çocuğun doğanın getirdiği sonuçlarla yüzleşmesine izin verirler.
  Bazı doğal sonuçlar tehlikeli olduğundan ve bazı sosyal kurumların sonuçları doğal olmadığından, anne babalar mantıksal sonuçlar türetebilir ve çocuğun kendi davranışının neticelerine katlanmasını sağlayabilir. Mantıksal sonuç, sosyal düzeni çiğnemenin mantıklı sonucudur. Dünyada dayanışmayla yaşamanın bedelidir. Harçlığını bir günde bitiren çocuklar, sonraki harçlık gününe kadar parasız kalırlar. Eve geç gelen çocuk ertesi gün dışarı çıkmaz.Mantıksal sonuçlar işte böyle kurulur. Çocukların tercih şansı verdır; ama bu tercihlerin sınırları anne baba tarafından belirlenir. Belirli durumlarda bir dahaki sefere nasıl baş edeceklerini öğrenirler.

  Doğal ve mantıksal sonuçlar sayesinde, çocuklar kararları hakkında nasıl sorumluluk alacaklarını öğrenirler. Kötü kararın sonucunu, azarlayan, öğüt veren, bağırıp çağıran veya dırdır eden anne babalardan çok tecrübeleri sayesinde öğrenirler.