Eczacılardan zayıflama hapı uyarısı

Konusu 'Sağlıklı Yaşam' forumundadır ve Elif tarafından 27 Eylül 2012 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Eczacılardan zayıflama hapı uyarısı geldi..

  Bilinçsizce kullanılan zayıflama haplarının ölüme neden olabileceğine dikkati çekerek, 'İnternetten ya da merdiven altı diye tabir edilen yerlerden zayıflama ürünleri almayın, canınızdan olmayın' uyarısında bulunuldu.
  [​IMG]

  Türk Eczacıları Birliği (TEB) Genel Sekreteri Harun Kızılay, bilinçsizce kullanılan zayıflama haplarının ölüme neden olabileceğini belirterek uyarıda bulundu.

  Açıklamada, bugüne kadar bu konuda uyarılarda bulunduklarını, ancak önlemler zamanında alınmadığı için üzücü ölüm haberleri almaya devam ettiklerini ifade eden Harun Kızılay, 'Daha fazla can kaybı yaşanmadan bir kez daha tekrar vurgulamak isteriz ki, internetten ya da merdiven altı diye tabir edilen yerlerden zayıflama ürünleri almayın, canınızdan olmayın' uyarısında bulundu.

  İlaç kapsamında olmadığı için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılan ve halk arasında 'biber hapı' olarak bilinen bitkisel zayıflama ürünlerinin nerede, ne zaman ve nasıl patlayacağı belli olmayan birer 'sağlık mayını' gibi olduğu belirtildi.
  Ayrıca bu tür ürünlerin doktor bilgisi dışında kullanılmasının vücudun bazı organlarında ciddi hasarlar oluşturduğunu, hatta ölüme yol açtığını bildirdi.

  Hayatımızı ve sağlığımızı riske atmamak için bu tür ürünlerin ruhsatlandırılması ve denetimi Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından değil Sağlık Bakanlığı tarafından yapılmalıdır, ifadesinde bulundu.

  (star)