Edeb'in 7 Esası

Konusu 'Dini Bilgiler' forumundadır ve Elif tarafından 7 Haziran 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  İslam bilginleri edeb'in yedi temel esasından bahsederler:

  1. Her türlü şüphe ve tereddütten uzak sağlam bir iman ve itikada sahip olmaktır. Bu iman, Allah dışındaki her türlü fani ve aciz varlığa tapma ve kulluk yapma edebsizliğinden kişiyi korur.

  2. Halis bir niyete ve temiz bir kalbe sahip olup bütün iş ve eylemlerini Allah rızası için yapmaktır.Bu ihlas kişiyi Allah'tan başkalarına teslim olma ve istikametsizlik edepsizliğinden korur.

  3. Edep ilmini öğrenmek, bildiğini hayata geçirmek ve amelinde devam ve sebat göstermektir. İlim ve hikmet müminin yitik malıdır; nerede bulursa onu almalıdır. Cehalet ve bilgisizlik, edebin düşmanıdır.

  4. Allah'ın emir ve yasaklarına tam bir sadakatle uyup, faziletli davranışları yerine getirmektir.Nafile davranışlar kişiyi Rabbine daha fazla yaklaştırır, gereksiz ve ölçüsüz diğer ilişkilerden korur.

  5. Alim, fazıl ve salih kimselerle birlikte bulunmak ve fazilet sahibi kişileri dost edinmektir.İyilerle birlikte olmak kişiye sosyal bir korunma sağlayacağı gibi edepsizliğe düşmekten de alıkoyar.

  6. Cahil, amelsiz, özü ve sözü birbirine uymayan edepsiz kişilerden uzak olmaktır.İs yanında olan is kokar, mis yanında olan mis kokar. Cahillerden yüz çevirmek edepli kişiye doğal bir koruma sağlar.

  7. Yapılan bütün işlerde, ibadetlerde ve hizmetlerde tek gayeyi Allah rızası olarak bilmektir.Riyakarlık ve şöhretperestlik basireti kör edeceğinden kişiyi edepsizlik batağına sürükleyecektir.