Edepli insan nasıl olur?

Konusu 'Dini soruların cevapları' forumundadır ve Elif tarafından 6 Şubat 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Davranışlarda Edep

  ''İnsanların sende görmesinden hoşlanmadığın birşeyi yalnız kaldığın zaman da yapma.''

  İnsan, ahlaka ve adaba muhalif olan şeyleri hiç kimse görmese, bilmese de Cenab-ı Hak'tan utanarak işlememelidir. Çünkü bu tür şeyler insaniyete yakışmadığı gibi insana uhrevi sorumluluk da yükler.

  Nefsin kötü temayüllerine karşı direnmek ve mücadele etmek büyük bir fazilettir.

  Bilindiği gibi Müslümanlık'ta nefis mücadelesi bir cihad-ı ekber sayılmaktadır. Rasulullah (s.a.v) bir gazadan dönüşlerinde,

  ''Küçük savaştan büyük savaşa döndük'' buyurmuşlardır. Sahabe-i kiram, ''Ya Rasulullah! Büyük cihad nedir? diye sorunca Resul-i Ekrem (s.a.v), ''Cihad-ı ekrem nefis ile mücahededir'' buyurmuştur. Gerçekten de en büyük cihad , nefis ile mücahededir. Çünkü nefs-i emmare en büyük düşmanlardandır. Muharebede düşmanın silahıyla ahirete irtikal eden bir müslüman, şehadet mertebesine erer ve ahirette Cenab-ı Hakk'ın manevi huzurunda rızıklandırırlır. Halbuki nefs-i emmareye mağlup olan bir kimse zillet ve meskenet içinde kalır ve ne dünyadan ne de ahiretten istifade edebilir.

  Nefis ile mücadele, toplumsan açıdan düşünüldüğünde görülecektir ki, diğer düşmanlarla cihaddan daha önemlidir. Bir milletin evlatları eğer nefis mücadelesinde bulunmazlarsa ilmen, ahlaken ve diyaneten yükselemezler. Yükselemeyen milletler ise varlıklarını muhafaza edemeyip sönmeye mahkum olurlar.

  Bir millet, maddi kuvveti ile düşmanlarına galip gelebilir, memleketini yerle bir edip servetini de arttırabilir. Fakat bu maddi kuvvet, nefis mücadelesi ile kazanılan manevi kuvvet ve ahlaki faziletlerle yan yana olmalıdır ki, elde edilen başarı devam etsin ve gelecek geçmişe dönüşmesin.

  Kısacası, nefis mücahedesi, en önemli, en lüzümlu insanlık görevlerindendir.