Eflak Beyi Radu Kimdir?

Konusu 'Osmanlı Tarihi' forumundadır ve Lavinia tarafından 7 Ekim 2013 başlatılmıştır.

  1. Eflak Prensi Radu kim

    Güzel Radu, Radu Bey veya tam ismiyle Radu cel Frumos, Karanlık Prens Vlad Tepeş'in en küçük kardeşidir. 1435 yılında doğduğu tahmin edilmektedir. 1475 yılında hayatını kaybetmiştir. Güzel Radu, Osmanlı'da Radu Bey olarak biliniyordu. Radu Beyin babası Tepeş'ten önceki Kral Vlad II, annesi ise Moldavya Prensesi Cneajna'dır. Mircea II ve Vlad Calugarul isimerinde iki kardeşi daha olduğu bilinen Radu Bey, dört kardeşin en küçüğüdür. Bir devşirme olan Radu Bey anlaşma karşılığında Osmanlı'ya verilmiştir.
    Radu ilk olarak Edirne'ye gelmiş ve çeşitli Osmanlı Askeri teşkilatlarında eğitim almıştır. Daha sonra da sarayda mantık, felsefe, Türk ve Fars Dili Edebiyatı, Kuran Okuma üzerine eğitim almıştır. Bu eğitimlerin ardından aynı zaman kendi isteği üzerine Osmanlı hizmetine girmiştir. Aynı zamanda Müslüman olmuştur. Radu, Fatih Sultan Mehmet ile birlikte İstanbul kuşatmasına da katılmıştır.
    22 yaşına geldiğinde Radu Osmanlı sarayının önemli simalarından biri olmuştur. Uzun Hasan'a karşı yapılan Otlukbeli Savaşı'na da katılmıştır. Radu 1462 yılında Tepeş'e karşı yürüyen Osmanlı Ordu'sunun içinde bir komutan olarak bulunmuştur.