Efsane nedir özellikleri nelerdir kısa

Konusu 'Ödevim var' forumundadır ve Deniz tarafından 27 Şubat 2015 başlatılmıştır.

 1. Deniz

  Deniz Moderatör Yönetici

  Efsane nedir özellikleri nelerdir

  Herhangi bir tabiat olayını yada varlığın oluşunu olağanüstü ve akıl dışı bir şekilde açıklayarak anlatılan hikayelere efsane adı verilmektedir.

  Her milletin kendi dilinde yazılmış bir çok efsanesi bulunmaktadır. Bu efsaneler nesilden nesile geçerek anlatılan hikayelerdir. Bu efsaneler bazen farklı milletler tarafından da benimsenerek farklı isimler alarak kendi dillerince anlatılmaktadır.

  Efsanelerin özelliklerini sayacak olursak Efsaneler dilden anlatılan eski hikayelerdir. Anonim olarak yazılmış halk hikayeleridir. Efsanelerde konular bir kişiye veya bir olaya bağlanarak anlatılmaktadır. Efsanelerde genel olarak inandırıcılık özelliği bulunmaktadır.

  Efsanelerde genel olarak olağanüstü durumlar ağır basmaktadır. Efsanelerde kutsal öğelerde ön planda tutulmaktadır. Ve genellikle bir inanç üzerine kurulmuş yazılardır. Her anlatıcının kendi özelliklerine göre anlatış şekilleri değiklik gösterebilir. Belirli bir üslup kullanılmaz ve kaynak olarak geçmişin derinlikleri kullanırlar. Efsanelerde belirli bir kural bulunmamaktadır.