Eğik düzlem günlük hayatta nerelerde kullanılır

Konusu 'Zengin Bilgiler' forumundadır ve Nehir tarafından 3 Şubat 2013 başlatılmıştır.


 1. Eğik düzlem günlük hayatta nerede kullanılır

  Günlük hayatımızda eğik düzlemin kullanıldığı alanlar pek çok yerde karşımıza çıkmaktadır. Bir çok alışveriş merkezinde, alışveriş sepetlerinin üst katlara daha kolay taşınabilmesi için eğik biçimde basamakları olmayan yürüyen yollar bulunur. Bu yollar sayesinde müşteri-ler alışverişi zorluk çekmeden yapmaktadır. İnşaat alanlarında el arabalarının belirli seviyede yüksek yerlere çıkarılabilmesi için, tahtalardan yapılmış eğik yüzeyler kullanılır. El arabası bu yüzey üzerinde daha kolay taşınır. Kendimizden de örnek verecek olursak, ağır bir cismi 10-15 basamaklı bir merdivenden yukarı çıkarmak oldukça zordur. Bu işi kolaylaştırmak için, merdiven üzerine koyacağımız düz bir tahta kullanabiliriz. Bu tahtanın üzerine cismi koyup ittiğimizde daha az kuvvet harcamış oluruz.


  Eğik düzlemin kullanımı

  Tarih öncesi çağlardan beri çeşitli işlerin yapılması için eğik düzlem kullanıldı. Günlük hayatta, uygulanan kuvveti azaltarak işlerin yapımını kolaylaştırmayı sağlayan basit makinelerdendir. Yükü belli bir yüksekliğe kaldırmak için kullanılır. Kuvvetten kazanç sağlanırken yoldan kayıp vardır.

  Ağır yükleri belli yüksekliğe kaldırmak zor olduğu zaman eğik düzlem yardımıyla yükten daha az bir kuvvet ile cisimler istenilen yüksekliğe çıkarılabilir.

  Basit makineler hayatımızı kolaylaştırır. Bize kolaylık sağlar. Bir işi daha kolay yapmamızı sağlayan makinelerdir. Bu makineler özellikle denizcilik, inşaat sektöründe ve nakliyecilikte kullanılır.