Eklem Bacaklı Hayvanlar Listesi

Konusu 'Hayvanlar hakkında' forumundadır ve Elif tarafından 12 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin


  Eklem Bacaklı Hayvanların Listesi

  Eklem bacaklı hayvanlar veya Arthropoda, omurgasızlar aleminde en kalabalık gruba girerler. Karada ve suda bulunan bir milyon kadar eklem bacaklı türüne rastlanmıştır. Bilimsel adı Yunanca kökenli olan Eklem bacaklıların başlıca üyeleri, dört bölümde listelenir.

  Eski çağlardan beri yeryüzünün her tarafında farklı ortamlara uyum sağlamış olan eklem bacaklıların, toprak ve bitkilerin altına gizlenerek yaşamaları kendilerini korunmalarında önemli bir etken olmuştur. Böylece çoğalmaları da oldukça hızlıdır. Ayrıca böceklerin uçma yeteneği ve gelişmiş duyu organları, bazı türlerin zehirleri de düşmanlarından korunmalarına yardımcı olur.

  Böyle kalabalık bir gruba giren eklem bacaklı hayvanlar doğayı ve insan hayatını hem olumlu, hem de olumsuz yönden etkiler. Mesela böcekler birçok bitkinin tozlaşmasına yardımcı olarak bitkilerin sürekliliğini sağlamaktadır. Bazı eklem bacaklılar da organik maddeleri ayrıştırarak toprağın verimini artırır. Denizde yaşayanlar ise diğer deniz hayvanlarının ve insanların beslenmesinde önemli rol oynar. Asalak yaşayan türleri ise pek çok bulaşıcı hastalığın mikrobunu taşıdıkları için diğer canlıların sağlığı açısından büyük bir tehlike yaratır.

  Kısacası bacaklarında eklem sayısı fazla olan hayvanlara Eklem Bacaklı Hayvanlar denilmektedir. Eklem Bacaklı Hayvanlar
  dört grupta incelenirler. Listeleyecek olursak karşımıza şöyle bir tablo çıkar:

  Eklem Bacaklı Hayvanlar Listesi

  1) Örümcekler (Örümcek, akrep, kene)
  2) Çok ayaklılar (Kırkayak, çıyan)
  3) Kabuklular (ıstakoz, karides, yengeç)
  4) Böcekler (arı, kelebek, sinek, çekirge..)

  Böcekler, eklem bacaklı hayvanların en geniş grubunda yer almaktadır..