Eklem Nedir Çeşitleri ve Görevleri

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Nehir tarafından 3 Ocak 2014 başlatılmıştır.


 1. Eklem Nedir Çeşitleri

  Vücuttaki kemiklerin bir araya geldiği noktaya eklem denir.Diğer bir tabirle, vücuttaki bölümlerin hareket etmeleri için ve iki kemiğin hareket etmelerini sağlayan kısıma eklem adı verilir.

  fonksiyonlarına göre eklemler 3′e ayrılır.Bunlar oynar eklemler, oynamaz eklemler ve yarı oynar eklemlerdir.


  Oynamaz Eklemler

  Kafatası, kalça kemiği, leğen kemiği gibi iskeletin hareket etmeyen kısımlarındaki kemiklerde görülür. Eklemleşen kemikler çok sıkı bir şekilde birbirlerine testere dişi gibi girinti ve çıkıntılarla bağlanmışlardır. Eklem kapsülü ve sıvısı yoktur.

  Yarı Oynar Eklemler

  Omurlar arasında ve göğüs kafesinde görülen eklemlerdir. Omurlar arasındaki kıkırdak diskler esneklik sağlanmasında yardımcı olur.

  Oynar Eklemler

  Vücudun hareket işlevini üstlenmiş kemiklerde görülen, tam hareketli eklemler olup kol ve bacak kemiklerinde görülür. Eklemleri oluşturan kemiklerin uçları bağ dokusundan meydana gelmiş ortak bir kapsül ile çevrilidir. Eklem kapsülünün iç yüzeyi ince bir zar ile örtülüdür.

  Bu yapı yumurta akına benzeyen bir salgı meydana getirir. Eklem boşluğunda toplanan bu sıvı (= eklem sıvısı) eklem uçlarının kayganlığını sağlar. Eklem kemiklerinin baş kısmında bulunan kıkırdak tabakaları hareket sırasında kemiğin başlarının birbirine değerek aşınmasını önler. Eklem bölgesinde bir kemikten diğerine uzanan bağ dokusundan meydana gelmiş eklem bağı bulunur. Bütün bu yapılar ekleme sağlamlık ve hareket kolaylığı sağlar.