Ektoderm nedir? ne işe yarar?

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Chanyeol tarafından 13 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Chanyeol

  Chanyeol Süper moderatör Yönetici

  Ektoderm

  Ektoderm, örtü dokuda denilen bir dizi dokunun en dışında kalan örtüsü ve koruyucu tabakasıdır. Dışarıda kalan bu hücre tabakası embriyonun ilk farklılaşma evresinde (gastrula evresi) oluşur.
  Ektoderm ne işe yarar?
  Hücrelerin ilk farklılaşma evresinde (gastrula evresi) oluşan ektoderm, endoderm ve mezodermi sararak hücrenin çeperini sarar. Gastrulasyonun başlamasıyla birlikte blastosöl boşluğu ortadan kalkar ve ilk sindirim boşluğu yada arkenteron denir. Bu boşluğun dışarı açılan kısmına ilk ağız (blastopor) denir. İlk ağzın oluşması ektoderm üzerinde oluşur.
  Gastrula boşluğu sindirim borusunu, ektoderm üzerinde ise ilk ağız boşluğu oluştuğunda, süngerler ve sölenterler (basit hücreli dokular) dışındaki diğer çok hücrelilerde ektoderm ve endoderm arasında üçüncü bir embriyonik tabaka olan mezoderm meydana gelir. Mezoderm tabakasını ektoderm ve endodermden ayrılan hücreler meydana getirir. Ayrılan bir kısmıda boşluklarda yıldız şeklinde mezenşim hücreleri olarak farklılaşır. Embriyonu bağ dokusu olarak kabul mezenşim hücreleri ve mezoderm tabakası çok yönlü farklılaşma yeteneğine sahiptirler. Mezoderm, ektoderm ve endoderm arasında yassı uzun bir kese şeklindedir. Mezodermin içinde sölom denilen ikinci bir karın boşluğu oluşur. Sünger ve sölentlerde gelişme gastrula safhasında kalır. Bu yüzden mezoderm tabakaları yoktur.
  Ektodermin bölümleri nelerdir?
  İlk farklılaşma evresinden sonra (gastrula evresi) organların oluşmaya başlaması için, hücreler şekil değiştirmeye ve dokular organogenez (doku oluşumu safhası) safhasına geçer. Başlangıçta embriyonik tabakalar daha küçük hücre gruplarını oluşturur. Bu hücreler farklı doku ve organları oluşturacak şekilde programlıdır. Taslak halinde oluşmaya başlayan ilk yapılar, beyin ve sinir sistemleridir. Bu şekilde farklılaşarak, bölünerek ve hücre göçü yaparak birlikte dokuları ve organları meydana getirirler.

  Her tabakada bir bölüm oluşur.

  Ektoderm
  tabakasından iki bölüm meydana gelir. Deri Ektodermi sayesinde; üst deri, diş minesi, saç ve tırnaklar gelişir. Sinirsel Ektodermi sayesinde; beyin, omurilik, duyu organları gelişir.
  Mezoderm; Kas sistemi, iskelet sistemi, dolaşım sistemi, üreme sistemi,boşaltım sistemi,karın zarı,alt deri, sindirim kanalının dışın örten zarı geliştirir.
  Endoderm; Karaciğer, solunum sisteminin astarı, Tiroid, paratiroid, pankreas, timus, sidik kesesi, sindirim kanalının içerisini astarlayan zar, idrar kesesini astarlayan epiteli geliştirir.