Ekzositoz Nedir? Kısaca

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Chanyeol tarafından 20 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Chanyeol

  Chanyeol Süper moderatör Yönetici


  Ekzositoz

  Ekzositoz, Endositoz ile bir araya gelerek aktif taşımayı oluşturmaktadırlar. Hücre içinde yer alan büyük moleküllerin hücre dışarısına atılmasını sağlayan taşıma şeklidir. Aynı zamanda hücre içerisinde bulunan moleküllerin sindirilememiş haldeki atıkları, koful içerisindeki hücre zarına taşıyarak koful zarı ile hücre zarının birleşmesi sonucunda dışarı atılmaktadır. Koful zarı birleşim yerinin bulunduğu noktadan açılarak atık haldeki maddeleri dışarı atar. Enerji harcanması ise kofulun kullanılması ile enzimlerin kullanılması sebebiyle aktif bir şekilde taşımaya dahil edilmektedir.

  Vücudu dışarıdan gelen enfeksiyonlara karşı koruyan fagositoz en önemli mekanizmalardan birisidir. Vücudun herhangi bir kısmında iltihap oluştuğu zaman kemik iliğinde bulunan fagositoz yapıcı hücrelerin onarımı hemen kamçılanır ve daha sonrasında kana geçer. Bu nedenle ise vücutta iltihap oluşup oluşmadığı kanda bulunan akyuvar yani lökosit miktarına bakılarak anlaşılmaktadır. Genelde milimetre küpte bulunan 5-7 bin civarında olan lökosit sayısı, iltihap oluşumu anında iltihabın şiddetine göre artmakta ve genelliklede 10.000'i aşmaktadır. Fagositoz mekanizmasında görülen herhangi bir aksaklığın olması halinde meydana gelen enfeksiyon hastalıkları hızla artarak kişiyi hayati tehlikeye sokar.

  Ökaryot hücre içindeki kofulların hücre zarı ile birleşerek içerdikleri salgı atık v.b maddeleri hücre dışına alır. Enerji harcanması sonucunda kofulların ve enzimlerin kullanılması sebebi ile aktif taşımaya dahil edilmektedir. Ve bunun sonucunda ise ATP enerjisi harcanarak hücre yüzeyi artmaktadır. Solunum yollarında bulunan mukus salgısı yapan hücreler hazırlanmış olan mukus maddesini tamamen dışarı vermektedir. Ekzositoz hücrelerin koful içerisinde bulunan maddeleri hücre dışına vermesi olayına denir. Aynı zamanda hücrelerin dışarı attığı maddeler atık maddeler olduğu için hücrelerin üretmiş olduğu özel maddeler de olabilir. Salgı yapan her hücrede ekzositoz olayı görülmektedir.

  Ekzositoz Özellikler
  • Bitki hücreleri ile bir başka çeperi olan hücrelerde görülmez.
  • Bol miktarda enerji harcanmaktadır.
  • Ekzositoz da hücre içeriği artar hücre zarı ise azalır.
  • Ekzositoz akyuvarlarda ve tek hücreli canlılarda oldukça fazla görülmektedir.
  • Bir canlılık delilidir.
  • Ekzositoz da denge yoktur.
  • Hücre içerisine alınan oldukça büyük maddeler besin kofulundaki ve lizozomda yer alan hücre içi enzimler ile parçalanmaktadır.
  • Boşaltım koful ve golgi yardımı ile dışarı atılır.