Elbiselerin Temiz Tutulmasının Yararları Nelerdir

Konusu 'Dini soruların cevapları' forumundadır ve Eylem tarafından 6 Ağustos 2016 başlatılmıştır.

 1. Eylem

  Eylem Süper moderatör Yönetici

  Elbiselerin Temiz Tutulmasının Yararları Nelerdir

  Müslümanlar olarak bizler temizlik konusunda bedenimize verdiğimiz önem kadar, elbisemizin temizliğine de önem veririz.

  Çünkü biliriz ki, çok değerli ve çabuk kirlenebilen şeyler bir kılıfla veya bir kapla kapatılarak korunma altına alınırlar. Eğer korunmazlarsa, onları bulundukları iyi hal üzere muhafaza etmek pek mümkün olmaz.

  Bu yüzden bizler de temiz bedenimizi örten ve koruyan elbiselerimizi temiz tutmakta titizlik gösteririz. Elbiselerimizi hem maddî hem de manevî manada koruma altına alarak temiz kalmalarını sağlarız.

  Elbiselerimiz her şeyden önce helâl para ile alınıp, kullanılmalıdır ki, biz buna elbisenin manevî temizliği diyoruz. Diğer taraftan kirlenen elbiselerimiz sık sık yıkanarak kirlerden arındırılır ki, buna da maddî temizlik diyoruz.

  Allah Teâlâ Peygamberimize indirdiği ilk âyetlerden birinde “(ey resulüm!) elbiseni temiz tut!2 buyurarak, elbiselerin temiz olmasını istemiştir.

  Ayrıca günde beş vakit Rabbimizin huzuruna durduğumuz ve dinin direği olan namaz ibadetini yerine getirmenin en önemli şartlarından birkaç tanesi temizlikle ilgilidir. Namaza başlamadan önce bedenimizin, elbiselerimizin ve namaz kılacağımız yerin temiz olması gerekmektedir.