Elektriğin ve Ampulün İcadı

Konusu 'İcatlar ve Mucitler' forumundadır ve Elif tarafından 15 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  İnsanlar için karanlık hep korkutucu ve tehlikeli olmuştur. İnsanlar ateşi bulduktan sonra çalı çırpıdan yaptıkları meşaleleri kullandılar önce, daha sonra mumlar, gaz lambaları, yağ lambaları kullanıldı. Gerçek aydınlanma ise elektrikli ampullerin icadıyla gerçekleşti. 1700'lü yıllarda Leyden şişesi adı verilen bir cihaz icat edilmişti, bu cihazın yarısı sıvı ile doluydu ve özellikle deneyerde elektrik depolanmasında kullanılıyordu. 1746 yılında Benjamin Franklin, yıldırımın elektriksel bir olay olduğunu düşünüyordu. Gök gürültülü bir günde ucuna Leyden şişesi bağlanmış uçurtma ile koşarak Leyden şişesini doldurmayı başardı ve yıldırımın elektriksel bir olay olduğunu kanıtlamış oldu. 1800 yılında Allesandro Volta, ilk pili yaptı ve elektriğin tel üzerinden aktarılabileceğini buldu.

  Bilinenin aksine Edison, ampulün mucidi değildir, geliştirip kullanılabilir hale getiren kişidir. 1809 yılında Humpry Davy elektriği iki uç arasında aktarırken arada kalan boşlukta ışık oluştuğunu fark etti, böylelikle elektrikle aydınlanma hakkındaki ilk fikirortaya çıkmış oldu.

  Daha sonra bu konu üzerinde pek çok bilim insanı ve mucit çalıştı, bu mucitlerden biri de Thomas Alva Edison'du. Edison çeşitli maddelerle yaptığı deneylerde başarısız sonuçlar aldıktan sonra, 1879 yılında havası boşaltılmış bir camın içine yerleştirilmiş karbon filamenti ile istediği sonuca ulaştı. Yaptığı ilk ampul 14 saat yanmıştı. Bu icadını göstermek üzere deney laboratuvarını ampullerle aydınlattı. Edison yaptığı icadın patentini alabilmek için başvurduğunda tatsız bir süprizle karşılaştı. Aynı tarihlerde İngiliz bilim adamı Joseph Swan da 50 yıllık çalışmasının ardından ampulü icat ettiğini öğrendi. Patent tartışmaları sürerken üretimlerini sürdüren Edison, 1200 saat yanabilen ampuller üretti ve 1882'de New York sokaklarını ampullerler aydınlattı. Swan ve Edison arasındaki anlaşmazlık, ikilinin 1883 yılında bir ampul şirketi kurup ticarete atılmalarıyla sona erdi.

  Bugün kullandığımız ampullerin içinde karbon yerine tungsten filamenti bulunur, çünkü tungstenin direnci çok daha fazladır.
  1910'lu yıllarda bunu fark eden Edison'un şirketi General Electric'in yönetici ve araştırmacılarından Coolidge, ampullerin içinde tungsten kullanmaya başladı.