elektriğin yol açabileceği tehlikeler nelerdir

Konusu 'Soru Bankası' forumundadır ve Ceren tarafından 3 Mart 2015 başlatılmıştır.

 1. Ceren

  Ceren Süper moderatör

  elektriğin yol açabileceği tehlikeler nelerdir

  Vücudumuzun elektrikle teması çok tehlikelidir. Böyle bir temas ölüme neden olabilir. Tellerde elektrik olup olmadığını gözle göremediğimiz için elektrik taşıyan kablolara kesinlikle dokunmamalıyız.

  Elektriğe çarpılan birine çıplak elle müdahale etmemeliyiz. Plastik, kumaş ya da tahta bir cisim kullanarak onu elektrikten uzaklaştırmalıyız.

  Saç kurutma makinesini ıslak zeminlerde kullanmak çok tehlikelidir. Elektrikli aletleri ıslak ortamlarda kullanmamalıyız. Elektrik çarpmasına neden olabilir.

  Elektrik prizlerine sadece fişler sokulur. Elektrik fişi dışında herhangi bir şey sokmak elektrik çarpmasına ve yangına neden olabilir.

  Elektrikli aletleri kablosundan çekmemeliyiz. Kablosundan çektiğimiz aletin elektrik sistemini bozabilir veya bağlantısını koparabiliriz. Kablosu yıpranmış herhangi bir aletin fişini prize sokmamalıyız.

  Ampuller ışık üretirken elektrik kullanır ve ısınırlar. Sıcak bir ampulün yanına koyduğumuz yanıcı maddeler tutuşabilir. Yakınına yanıcı bir şey konmamalıdır.

  Islak elle elektrik kablolarına dokunmamalıyız.


  Elektriğin Yol Açabileceği Tehlikeler: Eğer; elektriği dikkatli kullanmazsak bizi çarpabilir veya yangın çıkarabilir. Elektriğin içinden kolayca akıp gittiği maddelere iletken denir. Örneğin; demir, bakır, su vb maddeler iletken maddelerdir. İnsan vücudu da iletkendir. Bu nedenle elektrik insan vücuduna kolayca geçebilir. Elektrikle temas halinde olan iletken maddeler dokunmamalıyız.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 2 Mart 2015