Elektronik bilgisayarlar

Konusu 'Web Haber' forumundadır ve Elif tarafından 1 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin


  İlk elektronik bilgisayarlardan biri ENIAC'tır (Electronic Numerical Integrator And Calculator kelimelerinin baş harflerinden oluşturulmuştur). ENIAC'ı, John Mauchly (1907 - 80) ve John Eckert (1919 - 95) Amerikan ordusu için yapmıştı. Modern bilgisayarlara oranla çok büyüktü; koca bir odayı dolduruyordu. Buna karşın modern bir masaüstü bilgisayarından daha az iş görebiliyordu.

  Teknoloji geliştikçe bilgisayarlar da giderek küçüldü, ama iş görme kapasiteleri de gittikçe arttı.

  İlk bilgisayarlarda kullanılan diyot adlı cam valflerin yerini 1948'de transistor denilen küçük elektronik cihazlar aldı. Transistoru icat eden üç bilim adamı John Bardeen, Walter Brattain ve William Shockley 1956'da Nobel Fizik Ödülü'nü paylaştılar. Bugün hesap makineleri ve bilgisayarlardan binlerce transistör içeren çok küçük elektronik devreler (yongalar) bulunur.

  Günümüzde bilgisayarlar, beste yapmaktan grafik çizmeye, uçak kullanmaktan süt sağmaya kadar birçok işte kullanılıyor.

  Kişisel Bilgisayarlar

  1964'te Amerikan şirketi IBM, ilk kelime işlemciyi üretti. Bu, bilgisayar belleğine sahip bir daktiloydu. Yazı metnini manyetik bantlara kaydediyordu. Bantlar tekrar çalıştırıldığında metin daktilo tarafından basılıyordu. 1978'de Qyx adlı başka bir Amerikan şirketi, metinleri saklamak için manyetik diskler kullanan bir makineyi piyasaya sürdü. Bu diskler bantlara göre daha fazla bilgi depolayabiliyor ve kullanıcının depolanan bilgiye kolayca erişimini olanaklı kılıyordu.

  1980'lerde, özel kelime işlemci programlarını çalıştıran kişisel bigisayarlar daktiloların yerini almaya başladı. Günümüzde bilgisayarlar, çeşitli yayıncılık işlerinden, hesapların tutulmasına ve her türlü ofis bilgilerinin düzenlenip saklanmasına kadar pek çok işte kulanılmaktadır.