Elektroporasyon Nedir?

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Chanyeol tarafından 15 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Chanyeol

  Chanyeol Süper moderatör Yönetici  Elektroporasyon

  Elektroporasyon; Cilt hücrelerinde bulunan biyolojik faaliyetleri kuvvetlendirerek, cilt hücrelerini yeniden oluşturarak daha genç bir şekilde kalmalarını sağlayan türlerin hücre içine konulması ile, hücre duvarının dışarıdan gelecek tehlikelere karşı kendi savunan yapısı sebebi ile oldukça zor bir şekilde olur. Elektroporasyon, bu türlerin hücre içerisine girmesine yardım eder. Elektroporasyon sağlamış olduğu fayda ile elektriksel şeklinde güdümlenmiş olan moleküller, hücre zarından giderek hücre içine girebilmektedir. Yararlı olanı moleküller elektroporasyon cihazında elektromanyetik dalgalar yardımı ile dürtülmektedir. Dürtülmüş olan moleküller hızlı bir şekilde cildin hücrelerini iterek kendine geçici olan bir geçiş yolu meydana getirir ve hücre içine konulmasının ardından meydana gelen kanal kendi kendine kapanır.

  Elektroporasyon yeni bulunmuş olan bir yol değildir. Özellikle moleküler başta biyolojide kullanılmak üzere, kanserden başlayarak enfeksiyon hastalıklarının tedavisine kadar tedavinin birden fazla yerinde, birden fazla ülkede kullanılmasına rağmen ülkemizde henüz kullanılmamaktadır. Elektromanyetik dalgalar yardımı ile meydana getirilmiş olan elektroporasyon metodunda cilde yaşama hissi oluşturacak olan birden fazla molekül, cildin derinlikleri iner ve bütün noktalarına eşit olan seviyelerde iletilebilmesini sağlar.

  Cildin genç kalmasını sürdürebilmek maksati ile, biyolojik olan faaliyetlerini genç olması ile yapabilmesi mümkün olmaktadır. Bu olayı uygulamak için cildin ihtiyacı bulunan yararlı olan maddelerin hücrelere konulması ve sağlıklı olan biyoloji içerisine hücre zarında bulunan geçirgenliğin daha iyi olan miktarlara getirilebilmesi gerekmektedir. Sağlıklı bir şekilde ve hızlı olan bir yenilenmeyi oluşturmanın sırrı ilk olarak kolajen, elastin, fosfolipid, aminoasit, mineral, vitamin, antioksidan ve daha birden fazla hücreye gençlik mevzun da yararı bulunacak olan maddelerin ciltte bulunan bütün hücrelerin içine sokulmasından oluşur.

  Birden fazla yerde uygulaması; Elektroporasyon teknolojisinin yapılmasında doktorun uygulamış olduğu cildin neye ihtiyacı olduğunun belirlenmesinin ardından, bu ihtiyaçları karşılamakta olan kokteyl yapılır daha sonra haftada 1-2 kez uygulanmak üzere saçlı olan deri de içinde tutularak üzere bütün cildin etrafına sürülür. Elektroporasyon, saç dökülmesi, akne, elastikiyet ve kırışıklık sorunları, güneş ve yaşlılık sorunları, selülit ile terleme sorunlarına karşı uygulanabilir. Daha genç olan bir cilt oluşturulabilmesi için elektroporasyon yolu öbür metotlara nazaran kombine edildiği vakit daha etkin olan neticeler elde edilir.