Eline Beline Diline Hakim Ol Anlamı

Konusu 'Atasözleri ve Deyimler' forumundadır ve Elif tarafından 7 Haziran 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Eline beline diline hakim ol anlamı nedir, Eline diline beline hakim ol sözünün anlamı

  İnsanoğlu dünyadaki iyiliğini ve gelişimini sağlamak amacıyla gerekli organlarla ve yeteneklerle donatılmıştır. Bu yetenekleri yerli yerince kullandığında bundan salah doğar, ancak amacı dışında kullandığında ise fesada yol açar. Azalar insana yaratılış maksatları doğrultusunda ölçülü ve dengeli bir şekilde kullanıp kendini ve çevresini maddeten ve manen imar ve kalkındırmak amacıyla verilmiştir.

  İslam edebinin bir gereği de kişinin nefsinin kötücül arzu ve isteklerine boyun eğmeyip onları kontrol altında tutmak ve kötülüğe,bozgunculuğa sürükleyecek davranışlardan uzak olmasıdır.İnsanı kötülüğe getiren nefsani duygu ve düşüncelerin araçları da eli, dili ve belidir.

  Kişinin yaptıkları bu üç organının kazandığı eylemlerin birleşiminden ibaretttir.Günlük yaşamda en çok kullandığımız organlardan biri olan eline sahip olan kişi elinin yapacağı bütün olumsuz davranışlardan kendini korumuş olacaktır. İslam Dini kişinin kendisine ait olmayan bir malı çalmayı, ister kendi şahsı olsun isterse başka bir can olsun cana kast etmeyi haram kılmıştır.

  Diline sahip olan yalan başta olmak üzere dedikodu, iftira, hakaret vb kötü davranışlardan kendini muhafaza etmiş olacaktır.Dış görünüşte bir et parçası gibi görünse de görmüş olduğu işlev bakımından çok önemli organlarımızdan biridir.Nitekim iyi bir şeyin ve ya kötü bir şeyin ifade edilmesi dil iledir.Beline sahip olan kişi de şehvetine esir olmayıp ahlaksızlıktan ve gayri meşru ilişkilerden uzak kalmış olacaktır.

  İslam edep ve terbiyesi; eli, dili ve beli meşru olarak kullanarak onlardan fayda üretmenin sanatlı yollarını insana öğretir.İnanç, düşünce, bilim ve sanat mirasıyla baştanbaşa İslam medeniyeti bu terbiyenin bir yansıması ve hayata aksidir.