Ellerinizi Nasıl Yıkıyorsunuz

Konusu 'Sağlıklı Yaşam' forumundadır ve Elif tarafından 1 Şubat 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Hastalıkları önleyecek biçimde ellerinizi yıkamanın yolları

  ellerinizi nasıl yıkıyorsunuz

  Ellerinizi böyle ''Sabunu sürüp musluğun altında durulama'' gibi yıkıyorsanız eğer bu yeterli el hijyeni sağlamaz.
  El temizliğinde sabunu sürüp su tutmak yeterli değil.Hastalıkları önleyecek şekilde ellerimizi yıkıyor muyuz?

  [​IMG]

  Doğru el yıkama yöntemi hakkında sağlık uzmanları, doğru el yıkama alışkanlığının çocukluktan itibaren edinilmesi gerektiğini belirtiyor. İnsan sağlığında eller çok önemlidir.Günlük yaşamda neredeyse bir çok şeye özellikle gıdalara ellerimizle dokunuruz. Bu sebeple ellerimiz, hastalığa neden mikropların vücudumuza girişi kaçınılmaz olur.Aslında el yıkama çok basit ve ucuz bir yöntemdir. Ancak bir alışkanlık haline gelmesi gerekir. Buna zaman bulmak diye bir gerekçe de olmaması gerekiyor. Çocukluk döneminde doğru el yıkamayı aşılayabilirsek,gelecekte çok daha rahatlık sağlayacaktır.Eğitimde hedef çocuklar fakat erişkinler içinde geçerli olması gerekir.

  İnsanda, ishal yapan bir çok etken ellerle bulaşır. El yıkama alışkanlığını hastalandıktan sonra değil, hastalanmadan önce yapmamız gerekir. Elini suyun altına tutup yıkamak hijyen sağlamaz. El yıkama sabun ve kimyasal madde ile gerçekleşir. Sabunu sürüp çeşmenin altında duruladıktan sonra da yeterli el hijyenini sağlanamaz. El yıkamada önemli olan bazı hareketleri özellikle yapmak gerekir. Ellerin üst kısmını, avuç içini,parmak aralarını ovalamak çok önemlidir. Çünkü buralar mikropların en çok yerleştiği yerlerdir.
  Alkollü sıvı sabunlar, jeller, antibakteriyel mendil kullanırken el yıkama hareketlerinin aynısını yapmamız gerekir. Biliyorsunuz çevremiz mikroplarla dolu olduğu için el yıkama kalıcı bir etki sağlamasa da önemli olan ellerimiz kirlendikçe yıkamamız. Burada illa ki gözle görülür bir kirlilik değil. El yıkama alışkanlığı düzenli ve doğru bir şekilde yapılmalıdır.

  [​IMG]

  Eller özellikle ne zaman yıkanmalı?

  Ellerimizi yemek yedikten sonra, tuvalet ihtiyacının giderilmesinin ardından, bebeklere dokunmadan önce, toplu ulaşım araçlarından indikten sonra ve oyun oynadıktan sonra mutlaka yıkanması gerekir.Ayrıca dişlerimizi fırçalamadan önce de yıkanması doğru olur.
  Maalesef ülkemizde hastalıkları önleyecek şekilde el yıkama modelin çok yaygın değil. Herkes ellerini nasıl yıkadığını düşünsün bakalım. Yeterince hijyen sağlıyor mu? Burada önemli olan el yıkama değil. Sağlıklı ve doğru el yıkama olmalıdır.