Embriyo Nedir? Kısaca

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Chanyeol tarafından 18 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Chanyeol

  Chanyeol Süper moderatör Yönetici

  Embriyo

  Embriyo, Çok hücreli diploit ökaryotlarda yumurtadan oluşan dişi yumurtası ile erkek sperminin döllenmesi sonucunda meydana gelen 7 günlük genç organizma embriyo adını alır. Bir biyoloji terimi olan emriyonun oluşumunda ilk basamak döllenmedir. Döllenme dişi gamet yani dişi üreme hücresi ile erkek gametin yani erkek üreme hücresinin birleşmesi sonucunda gerçekleşen bir olaydır.

  Yumurta ile sperm hücrelerinin birleşmesi sonucunda meydana gelen zigot çift sarmallı DNA molekülleri içerir. Bazı protistler. bitkiler ve hayvanlar da zigot mitozla bölünür ve çok hücreli canlı meydana getirir. Embriyo biyoloji terimi ise bu gelişim sürecinde zigotun bölünmesi gelişimi ve diğer basamağa geçişine kadar olan zamanını anlatmak için kullanılmaktadır.

  Zigot, hamileliğin ilk 15 gününde gelişme gösteren döllenme ürününe zigot yani döllenmiş yumurta denir.

  Dölüt,
  hamileliğin 3. ve 5. haftası arasında organlar oluşur ve bu zaman içerisinde döllenme ürünü embriyo 8. haftadan sonra ise dölüt adını alır.

  Normal gelişen embriyo kriterleri:
  • 1.gün, 16-24 saat sonra döllenme gerçekleşir.
  • 2.gün, 48 saatin sonunda 3-4 hücreli embriyoların izlemesi yapılır.
  • 3.gün, 72 saat sonunda 6 ve 8 ya da daha fazla hücreli embriyoların izlemesi yapılır ve hücreler arasında birleşmeler meydana gelir.
  • 4.gün, hücre sayısı tam olarak sayılamaz ve moruna dönemine geçen embriyolar meydana gelir.
  • 5 ya da 6. gün, embriyo blastokist adını alır ve hücre sayısı 60 ın üzerine çıkar.
  Aynı zamanda embriyoyu meydana getiren hücrelerin boyut olarak birbirine eşit olmaları ve embriyolarda fragman adı verilen yabancı cisimlerin oranının yaklaşık olarak % 20 nin aşağısında olması iyi embriyo kriteri sayılabilir.

  Embriyo transferi, laboratuvar ortamında döllenmiş olan embriyonun jinekolojik muayene de rahim içerisine bir kateter kullanılarak ulaştırılmasına embriyo transferi denir.

  Embriyo dondurma, elde edilmekte olan kalitesi yüksek embriyoların sayılarının fazla olduğunda uygun olan saklama koşullarında dondurulması işlemine olan embriyo dondurma işleminin en büyük faydası, canlı durumda olan normal embriyoların atılmadan yeniden yumurtlama ihtiyacı olmadan sonraki dönemde anne adaylarının gebelik elde edebilme şansının olmasıdır. Tüp bebek tedavisi uygulanan çiftlerden elde edilen embriyo sayısı ve yumurta. uygulanan tedavi yöntemlerine göre değişiklik gösterebilir. Fakat bununla beraber günümüzde tüp bebek tedavisi uygulanan çiftlerin yaklaşık yarısında birden daha çok kaliteli embriyo elde edebilmek mümkündür. Kaliteli durumda olan embriyo elde edebilmek için bir takım kriterler vardır. Bunların en başında anne adayının yaşı gelmektedir. Mesela genç anne adaylarından kaliteli olan embriyolar sağlamak % 60'ın üzerindedir. Aynı zamanda anne adayının yaşına ile bağlantılı olarak yumurta rezervi azaldıkça da bu sayı düşmektedir.

  Yaklaşık olarak 20 yıldır embriyolar dondurularak saklanabiliyor ve istenilen durumlarda çözülerek çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerde olumlu sonuçlar vermektedir. Tüp bebek tedavisinde uygulanan embriyo dondurma tekniği sayesinde bir çocuk bebek dünyaya gelmektedir. Embriyo dondurma ve çözme uygulamalarının etkili olarak yapılabilmesi için hastanelerde çok iyi bir kriyoprezervasyon hizmeti olmalıdır. Fakat istenilen başarıyı sağlamak için teknolojik altyapı. embriyoların deneyimi ve birçok etken söz konusudur.

  Embriyo dondurma işlemin uygulandığı kişiler, teknolojik imkanlar sayesinde günümüzde embriyo dondurma yöntemi önerilen hasta profilinde de farklılıklar bulunmaktadır. Geçmiş senelerde kaliteli embriyosu ve belirli sayıda embriyosu bulunan kişilere tavsiye edilen bu teknik günümüzde sadece tek bir kaliteli embriyosu bulunan kişilere de tavsiye edilebilmektedir. Önemli olan nokta embriyonun gelişim düzeyi ve kaliteli olmasıdır.

  Embriyo dondurma tekniği yalnızca tedavi sonrasında geriye kalan embriyoları olan kişilerin yanı sıra, tedavinin durması ya da ertelenmesi gerektiğinde kullanılacak olan etkili bir çözümdür. Mesela Ovaryen hiperstimülasyon Sendromu diye bilinen yani kadınların tedavi olduğu esnada yumurtalıklarının kullandığı ilaç ve hormonlara aşırı derecede karşılık vermesi durumunda ortaya çıkan tüm embriyolar erken dönemlerde dondurularak saklanabilir. Bu sayede kadının hastalığı normale döndüğünde embriyolar çözülerek transfer yapılabilir ve bu durumda gebelik oranı oldukça yükselir.