Emevilerin Özellikleri Maddeler Halinde

Konusu 'Ödevim var' forumundadır ve Lavinia tarafından 18 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. Emevilerin Özellikleri Nelerdir Madde Madde

  - Emevi soyundan Muaviye tarafından Şam merkez olmak üzere kurulmuştur.
  - Hz. Muaviye devrinde oğlu Yezid kumandasında İslam ordusu İstanbul surları önüne gelerek şehri kuşattı (668). Başarısız olan bu kuşatmada Ebu Eyyüb el Ensari şehit düştü.
  - Yine Muaviye döneminde 674 yılında İstanbul 2. kez kuşatıldı ancak bunda da başarı sağlanamadı. Kuşatmadan dönerken Rodos adasını alan Emeviler bu dönemde Tunus'un fethini de tamamladılar.

  - Hz. Ali'nin öldürülmesinden sonra Kûfe halkı Hz. Hasan'ı halife ilan etti. Muaviye de Şam'da halifeliğini ilan etti. Müslümanlar arasında kan dökülmesini istemeyen Hz. Hasan, Muaviye ile anlaştı ve Muaviye halife oldu. Ancak yapılan anlaşma gereği Muaviye kendinden sonra yerine halife tayin etmeyecek, halife seçimle belirlenecekti. Bu olaydan sonra Medine'ye dönen Hz. Hasan 669 yılında vefat etti.
  - 680 yılında Muaviye ölünce, oğlu Yezid halifeliğini ilan etti. Yezid'in halifeliğini kabul etmeyen Kûfe halkı, Hz. Ali'nin küçük oğlu Hz. Hüseyin'i halifeliğe getirmek için Kûfe'ye davet ettiler. Bunu haber alan Yezid, Hz. Hüseyin ve yanındakileri Kerbela denilen yerde kuşattı. Hz. Hüseyin ve yanındakiler teslim olmayınca, Yezid ve adamları tarafından şehit edildiler. Kerbela Olayı adıyla tarihe geçen bu olay Müslümanlar arasında kesin ayrılıklara neden olmuş, Müslümanlar Şii ve Sünni olmak üzere ikiye ayrılmışlardır.
  - Yezid döneminde Fas alındı.
  - Abdülmelik ve Velid döneminde Emeviler en parlak dönemini yaşadı ve Abdülmelik döneminde ilk İslam parası bastırıldı.
  - Aşırı ırkçı bir politika izlendi.
  - Arapça resmi dil kabul edildi.
  - Türklerden Semerkant ve Buhara alındı. Emevilerin milliyetçilik politikasından dolayı Türkler bu dönemde Müslüman olmamıştır.
  - Kuzey Afrika'nın fethi tamamlandı ve ilk kez Avrupa'ya geçildi.
  - 711 Kadiks Savaşı'nda, Tarık bin Ziyad Cebelitarık Boğazı'nı geçerek Vizigotları yendi ve İspanya alındı.
  - 732 yılında Frank krallığıyla yapılan Puvatya Savaşı'nda İslam orduları yenilince Müslümanların Avrupa'daki fetihleri durdu.
  - Bizanslılarla mücadeleye devam edildi ve Güneydoğu Anadolu'da bazı bölgeler egemenlik altına alındı.
  - Ülkenin sınırları hızla genişlediğinden, ülke eyaletlere bölünerek yönetildi.
  - Berid adıyla sivil posta teşkilatı, Şurta adıyla polis teşkilatı kuruldu.
  - Emeviler, Horasanlı Ebu Müslim İsyanı sonucu yıkıldı.

  Kaynak: Final tarih el kitabı