Emzirme ile ilgili bilinen yanlışlar

Konusu 'Hamilelik ve Çocuk Bakımı' forumundadır ve Elif tarafından 25 Nisan 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Emzirme dönemi ile ilgili doğru bilinen yanlışlar

  1. EMZİRMEK TÜM ZAMANINIZI ALIR

  Böyle olması gerekmez. Emzirme, kesinlikle bir zaman meselesi olduğuna göre, sizin evden dışarı adım atmanıza engel olmamalıdır. Kendinizi, toplum içinde bebeğinizi emzirirken rahat hissettiğiniz sürece, bebekler de dışarı çıkmaktan ve dünyayı keşfetmekten mutlu olacaklardır. Üstelik biberon ve mamaları yanınızda taşımak zorunda olmamanız, çevrenize nisbeten daha hafif bir seyahat edeceğiniz anlamına gelebilir.

  Başlangıçta, bebeğinizi herkesin içinde emzirmek size biraz zor gibi görünebilir. Bu nedenle manevi destek olması için yanınıza bir arkadaşınızı ya da bir başka emziren anneyi alarak dışarı çıkabilirsiniz. Birkaç kez onlarla dışarı çıkıp, tecrübe edindikten sonra, tüm süreçle kendinizi daha rahat hissedeceksiniz.

  Eğer dışarı çıkmanız gerekiyor ve bebeğiniz biberondan içiyorsa, kendi memenizden sağdığınız sütü biberona doldurup, yokluğunuzda bebeğinizin beslenmeye devam etmesi için onu eşinize veya bebek bakıcısına bırakabilirsiniz. Anne sütüyle beslenip, biberon kullanmayan bebeğiniz varsa, iki emzirme arasındaki geçen sürede onunla dışarı çıkabilirsiniz.

  2. GÖĞÜSLERİM EMZİRMEKTEN SARKACAK.


  Göğüslerinizin ne kadar elastiki olduğunu, minik yavrunuz küçük bir damla süt emmek için onu çekiştirinceye kadar farkına varmazsınız. Göğüslerinizin diri kalması, emzirmeye göre değil, genetik ve vücut yapısı gibi faktörlere bağlıdır. Ayrıca, göğüs sarkmalarını, göğüslerinizi destekleyici sutyenler ve göğüs kaslarınızı çalıştırıcı hareketler yaparak geciktirebilirsiniz.

  3. EMZİREN ANNE, SÜTÜNÜN OLMASI İÇİN SÜT İÇMEK ZORUNDADIR.

  Süt, süt üretmez. Süt üretimi tamamen sebze, meyve, tahıl ve proteinlerle dolu bir beslenme şekliyle sağlanır.

  4. BEBEĞİM HEP AÇ, ONU DOYURACAK KADAR YETERLİ SÜTÜM OLMAYACAK.


  Anne sütü, mamalardan daha kolay sindirilir, böylece emen bebekler, mamayla beslenen bebeklere oranla daha sık yiyebilirler. Ancak her bebeğin yemesi farklıdır. Bu birkaç kez denedikten sonra anlayabileceğiniz bir gerçek. Bazıları sık yer, bazıları daha az sıklıkla çok yer. Bol süt sağlamanın en iyi yolu, bebeğinizi açken emzirip, emzirme süresini sınırlamamaktır.

  5. PİRİNÇ LAPASI, BEBEĞİMİN BÜTÜN GECE UYUMASINA YARDIMCI OLUR.

  Keşke yalnızca bu kadar basit olsaydı. İyi niyetli arkadaşlarınız ve akrabalarınız, size sık sık bebeğinizin geceleri daha rahat uyuması için, katı gıdalara erken başlamanızı önerirler. Bebekler ve uykuları ile ilgili birçok kural ve felsefe vardır ama hiçbiri, birbirinin aynı değildir. Ancak hemen hemen bütün uzmanlar, pirinç lapasının, bebeğinizin daha uzun uyumasına yardımcı olmayacağı görüşündedirler.

  İdeal olarak, bebekler ilk altı ay boyunca yalnızca anne sütü ile beslenmelidir ama bazı anneler, bebeği katı gıdalara erken başlatmaları gerektiği düşüncesindeler. Bebeği, katı gıda yemeye doğumdan en az dört ay sonra başlatmayı denemelisiniz. Bebeğiniz daha çok katı gıda yemek istiyorsa doktorunuza danışın.

  6. EMZİRME, ANNENİN GEBE KALMASINI ÖNLER.

  Buna inanırsanız, on ay sonra kucağınızda başka bir minik yavruyu daha alırsınız. Emzirme, eğer bebeğiniz anne sütünden başka bir şey yemiyor (yani katı gıda, mama ve emzik kullanmıyorsa) doğum kontrol yöntemi olarak yüzde 98 etkin olabilir. Eğer yeniden hamile kalmaya hazır değilseniz, kendinizi neden riske atasınız? Doktorunuzla, yaşam tarzınıza uygun en etkin doğum kontrol yöntemleri hakkında konuşun.

  webokur.net​