Emzirmenin Anne ve Bebeğe Yararları

Konusu 'Hamilelik ve Çocuk Bakımı' forumundadır ve Elif tarafından 27 Nisan 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Emzirmenin Anne Ve Bebeğe Faydaları

  Anne sütündeki proteinler, yağlar ve mineraller, günün saatine, mevsimler ve bebeğin değişen ihtiyaçlarına göre intibak eder. Sizin sütünüz bebeğinize mükemmel bir uyum sağlar.

  Sütünüzde bulunan antikorlar, bebeğinizin enfeksiyon kapma oranını azaltır; kulak, solunum ve sindirim yolu enfeksiyonlarına karşı bebeğinizi korur.

  Anne sütü, bebeği alerjilere karşı korur.

  Anne sütü, bebeğinizin zeka gelişimine yardımcı olur.


  ...Çünkü Anneler için En iyisidir

  Emzirirken salgılanan hormonlar, doğumdan sonra ana rahminin küçülmesini kolaylaştırır.

  Emzirme, meme ve yumurtalık kanserlerine karşı annenin korunmasına yardımcı olur.

  Emzirme, doğum sonrasında annenin kilo vermesine yardımcı olur.

  Emzrime, osteoporoza yakalanma riskini engellemeye yardımcı olur.


  ... Çünkü Hayatı Kolaylaştırır

  Her ne kadar bunun yapılması her zaman kolay olmuyormuş gibi görünse de, bebeğinizi besleyebilecek tek kişi sizsiniz. Anne sütünü bebeğinize her zaman hazır ve taze olarak verirsiniz.

  Emzirme zaman kazandırır; sterilizasyon, çalkalama veya biberon yıkama derdiniz olmaz.

  Emzirmek için para harcamak zorunda değilsiniz; annenin kalori artırıcı besin tüketimine rağmen, hala bebeğinizi emzirmek, onu mamalarla ve biberonlarla beslemekten çok daha az maliyetlidir.


  Dünya Sağlık örgütünün önerdiği şekliyle, doğumu izleyen ilk altı ay içinde bebeğin yalnızca anne sütü ile beslenmesi gerektiği görüşündeler.

  Bebeğinizin sadece anne sütü ile beslenmesi, onun sadece anne sütü alması demektir (anne memesinden sağılıp şişelenmiş süt de dahil). Bunun yanı sıra bebeğinize gerekirse D vitamini takviyesi veya gereksinimi olan ilaçlar ayrıca verilmelidir. Bebeğinizin anne sütü ile beslenmesi idealken, herhangi bir anne sütü almak, onu almamaktan daha iyidir ve çeşitli nedenlerle bebeğin, sütten altı aylık olmadan önce kesilmesi durumunda, bebeğinizin sağlığı için onu mama ile takviye etmek ya da katı gıdalara başlatmak gerekebilir.