En büyük asal sayı kaç basamaklıdır

Konusu 'Ödevim var' forumundadır ve Nehir tarafından 3 Şubat 2013 başlatılmıştır.

 1. En büyük asal sayı kaçtır

  Dünyanın en büyük asal sayısı bulundu. Bilim adamları tarafından bulunan dünyanın en büyük asal sayısı 2008 yılında bulunan en büyük asal sayının basamak sayısında yaklaşık 4,5 milyon fazla. 2008 yılında 12.978.189 basamaklı olarak bulunan dünyanın en büyük asal sayısı 2013 yılında 17.425.170 basamaklı olarak yeniden keşfedildi. Böylece dünyanın en büyük asal sayısı da yeniden keşfedilmiş oldu.

  İnsan merakı ve bilgisayar teknolojisinin bileşimi, yeni bir bilimsel keşif getirdi. ABD’li matematikçi Curtis Cooper, asal sayıları bulmak için kullanılan dev bir bilgisayar ağı kullanarak uzunluğu 17 bin basamağı geçen yeni bir sayı buldu.

  Central Missouri Üniversitesi’nden akademisyen olan Cooper, rekor kıran sayıyı Great Internet Mersenne Prime Search (GIMPS) adı verilen bilgisayar ağını kullanarak hesapladı. Bilgisayar ağı, yaklaşık 360 bin işlemciye sahip ve saniyede 150 trilyon hesaplama yapabiliyor. Cooper, GIMPS’ı kullanarak bugüne kadar üç asal sayı bulduğunu belirtti.

  LiveScience sitesine konu hakkında yorum yapan GIMPS’in fikir babası George Woltman, “Bu rakam Everest Dağı’na tırmanmaya benziyor” dedi. Bilgisayar mühendisi Woltman, “Bu tür keşifler, daha önceden bilinmeyen bir şeyi ortaya çıkarmak için verilen mücedele sayesinde seviliyor” dedi.

  Nadir Asal Sayıların 48.’si

  Cooper’ın keşfettiği sayı, Mersenne Primes olarak bilinen ve Mp=2p-1 formulüyle tanımlanan nadir asal sayılar kümesinin 48’inci rakamı oldu. İlk olarak Fransız keşiş Marin Mersenne tarafından kullanılan bu formül, keşişin adıyla anıldı. Bilim insanları, bugüne kadar sadece 48 tanesi bulunmuş olsa da, Mersenne Primes sayılarının çok daha fazla olduğuna inanıyor.

  Cooper’ın hesapladığı sayının geçerliliği, birçok akademisyen tarafından yapılan çok sayıda bilgisayar hesaplamasıyla doğrulandı. Woltman, ‘asal sayıları hesaplamanın içgüdüsel yolunun, potansiyel asal sayıyı kendisinden küçük tek sayılara bölmek olduğunu, ancak bunun çok büyük vakit aldığını’ söyledi.

  Woltman, “Eğer böyle bir şey denerseniz, evrenin yaşından daha uzun bir zaman alır” ifadesini kullandı. Matematikçiler, içgüdüsel yöntem yerine, daha akıllı bir strateji çizerek, bilgisayarlarla daha potansiyel rakamı kontrol ederek işlem yapan bir yöntem kullanıyor. Cooper, keşfiyle 3 bin dolarlık ödülün sahibi oldu.