En Faydalı Balıklar

Konusu 'Sağlıklı Yaşam' forumundadır ve Lavinia tarafından 13 Temmuz 2012 başlatılmıştır.


 1. En Faydalı Balıklar hangileridir
  En Yararlı Balıklar


  En faydalı balıklar arasında Somon, alabalık ve ton balığı türleri söylenebilir. Bu balıklar D vitamini ve Omega-3 yağı ile yüksek tansiyonu düşürüp kalp krizine iyi gelir.
   

 2. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici


  Cevap: En Faydalı Balıklar

  Sağlığımız için faydalı balıklar

  Mezgit

  Yüksek seviyede magnezyum, B6 vitamini ve niasin içeren mezgit balığında diş ve kemik sağlığı için önemli olan fosfor da bulunuyor. Fosfor ayrıca yağda çözünebilen A, D, E ve K vitaminlerinin vücut tarafından kullanılabilmesine yardım ediyor. Mezgit, bifteğe karşı az kalorili bir alternatiftir


  Sardalye

  Besin değeri bakımından en zengin olan balık sardalyedir. Bol miktarda Omega-3 yağ asidi içeren balık, kolesterolü düzenlemeye ve düşürmeye yardım ediyor, kan sağlığını iyileştiriyor. Ayrıca, içindeki yağ asitleri beyin fonksiyonları ve hafıza için faydalıdır. Sonuç olarak tek porsiyonda bol miktarda kalsiyum, demir ve D vitamini alıyorsunuz. Sardalyede aynı zamanda kardiyovasküler sağlığı ve fiziksel enerjiyi düzenleyen koenzim Q10 bulunuyor.

  Uskumru

  En iyi Omega-3 yağ asidi kaynağı olan uskumruda bol miktarda selenyum bulunuyor. Vücutta proteinle birlikte antioksidan enzimlerinin oluşmasında görev yapan selenyum bağışıklık sistemi için faydalıdır. Ayrıca cıvaya maruz kalmaya karşı vücudu koruyor. Fakat, kral uskumrudan uzak durun. Çünkü bu büyük balıkta çok fazla cıva bulunuyor.

  Tatlı su çipurası

  Elde edilmesi, fiyatı ve damak tadından dolayı çok popüler olan tatlı su çipurası, çok az cıva içeriyor. Çünkü balık, çok çabuk büyüyor ve ömrü kısa. Sodyum ve doymuş yağ oranı ile kolesterolü düşük olan balık, kalp sağlığında, kan basıncında, beyin gelişiminde ve zihinsel fonksiyonlarda önemli rol oynayan ve belirli kanserlerin riskini azaltan omega-3 yağ asitleri içeriyor.