En zehirli yılan hangisidir

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Nehir tarafından 3 Şubat 2013 başlatılmıştır.


 1. En zehirli yılan nedir

  Dünyanın en zehirli yılanı – İçbölge taypanı

  Dünyanın en zehirli yılanı Avustralya yerlisi olan Oxyuranus microlepidotus yani İçbölge taypanı olarak bilinen yılandır. Bu yılan Fierce Yılan veya Inland Taipan isimleri ile de bilinir.

  İçbölge taypanı (Oxyuranus microlepidotus), Elapidae familyasından doğu Avustralya’nın içbölgesinde yaşayan zehirli yılan türü. En ölümcülü olmamasına rağmen dünyada karada yaşayan yılanlar arasında en güçlü zehire sahip olanıdır, Çok utangaç ve münzevidir. Mevsimine bağlı olarak koyu kahverengiden kahverengimsi açık yeşile kadar değişkenlik gösterir. Çoğunluklakemirgenler, küçük memeliler ve kuşlarla beslenir.

  İçbölge taypanı (Oxyuranus microlepidotus), bir lokma için kaydedilen maksimum verimi 100 insan veya 250.000 fare öldürecek kadar, 110mg zerk eder.

  Bir çıngıraklı yılandan 10 kat kobradan 50 kat daha fazla zehirli olduğu söylenir. Neyse ki, bu yılan özellikle saldırgan değildir ve nadiren insanlar tarafından görülür.

  Potansiyel olarak 45 dakika içinde yetişkin bir insan öldürebilecek zehre sahip olmasına rağmen şimdiye kadar ölüm olayına rastlanılmamıştır.

  Bu yılan ile birlikte dünyanın en zehirli yılanı olarak Belcher deniz yılanı da kabul edilir. Bu yılan da bir kaç miligram zehri ile 1000 kişi öldürecek kadar güçlüdür.