Endospor Nedir?

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Chanyeol tarafından 14 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Chanyeol

  Chanyeol Süper moderatör Yönetici

  Endospor

  Endospor, Tek hücreli mikroorganizma grubu olan bir mikron uzunluğunda bakteriler çeşitli geometrik ve değişken olarak varlıklarını sürdürürler. Hücre zarı ile çekirdek arasında yer alan stoplazmanın uygunsuz koşullar nedeni ile bakteri üretmesi Endospor olarak isimlendirilir. Stoplazma hücre içinde meydana gelen yaşamsal faaliyetler sonucu ortaya çıkan atık, üre vb. atıkların bulunduğu bölgedir. Stoplazma da meydana gelen değişim endospor bakterilerden meydana gelir. Değişim, hücre ile hücre zarı arasında kalan stoplazmik sıvının kapladığı alanın daralması, sıvının daha katı olması ve genel olarak vücuda yorgunluk olarak yansıması şeklinde ortaya çıkar.

  Endospor neden meydana gelir?

  İnsan yaşamsal alanının uygunsuz koşullar olması, bakterilerin güçlenmesine neden olur. Bunun yanı sıra beslenme bozulukları, sürekli yorgunluk ve uykusuzluk gibi durumlar bakterilerin stoplazma seviyesini en aza indirmesine neden olur. Stoplazmik sıvının azalması dış etkenlerden korunmak için hücrenin savunma şeklidir. Yani hücrenin kasılarak kendini korumaya çalışmasıdır. Endospor sıcaklık değişimlerinde de meydana gelebilir. Bakteriler endospor şeklinde uzun yıllar yaşayabilir. Kronik rahatsızlık endosporlar neticesi meydana gelir. Tam olarak temizlenmesi çok uzun zaman alır.

  Bakteriler uzun yıllar yaşasa da aşırı sıcaklıkta (kaynama noktasında) genellikle etkisiz hale gelirler. Fakat soğukta uzun süre kalabilir. Buzullarda binlerce yıl öncesinden kalma endospor bakterilerinin olduğu tespit edilmiştir. Bu sporlar buzul çağının başlangıcından günümüze ulaşan bakterilerdir. Benzeri bir olay dağların yamaçlarında, hiç erimeyen bölümlerinde bakteri oluşumu ve devamında kurtlanma olduğu tespit edilmiştir.