Enerji Çeşitleri Nelerdir Kısa Bilgi

Konusu 'Öğrenci Web' forumundadır ve Bahar tarafından 1 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

 1. Enerji Çeşitleri Nelerdir

  POTANSİYEL ENERJİ
  Bir cismin konumu ve durumundan ötürü sahip olduğu enerji türüdür. . Gerilmiş durumda olan bir yayda , havada duran bir cisimde ve ayrıca iple tavandan asılı olan bir modelde potansiyel enerji vardır . Kısacası yüksekliği kalan veya gerilmiş/sıkıştırılmış bütün cisimlerde potansiyel enerji mevcuttur

  KİNETİK ENERJİ
  Kinetik enerjiye cihazı amaçlı bir cismin davranış etmekte olması lâzımdır . Yani kinetik enerji hızı kalan cisimlerin sahip olduğu enerji çeşididir . Bunlara misal olarak koşan genç , dönen tekerlek veya yüksekten düşen bir top gösterilebilir .

  ISI ENERJİSİ
  Cisimlerin sıcaklıkları sebebinden sahip olduğu enerjidir . Sıcaklığı çok yüksek veya düşük bütün maddelerin ısı enerjisi vardır . Misal verecek olursak: ampul , elektrik kullanımı sobası , jeotermal enerji , ısıtıcılar

  ELEKTRİK ENERJİSİ
  Bu enerji türü bu sitedeki ana başlıklardan bir tanesini oluşturur . Cisimlerin elektrik akımı yükleri nedeniyle sahip oldukları enerjidir . Şayet bu konu ile ilgili ek olarak çok veri edinmek istiyorsanız buraya basın .

  IŞIK ENERJİSİ
  Bu enerji türü karanlık bir odayı aydınlatabilecek bir enerji türüdür . Esasında ismi üzeri . Yanan odun , ampul , Güneş , lamba ve benzeri . birşeyler bir şekilde sahip oldukları enerjinin bir bölümünü ışık enerjisine çevirir .

  KİMYASAL ENERJİ
  Maddelerin kimyasal reaksiyonlarda bulunması sonucu belirir . Yanma , Yakma ve benzeyen olaylar bir enerji sonucu olabilir ve onlar da bir enerji açığa cıkartır .

  NÜKLEER ENERJİ
  Fisyon veya füzyon sonucu ortaya çıkar . Nükleer santrallerden bu şekilde elektrik kullanımı elde eder . ( Bir şemasını görmek amaçlı buraya tıklayın . )

  SES ENERJİSİ
  Sesin enerjisi olduğunu ne şekilde anlayabiliriz? Şu örnekle açılanabilir: Camın kırılması . Hani o çok yüksek şiddetteki çığlıkların kırdığı camları hatırlayın . İşte bunlar sesin enerjisinden dolayıdır . Zilin kinetik enerjisi gürültü ve belli bir süre da ısı enerjisine dönüşür . Yani kol zile vurdukça sesin çıkması enerji dönüşümüdür .