Enerji kaynaklarının kullanım alanları nelerdir kısa

Konusu 'Ödevim var' forumundadır ve Demir tarafından 12 Eylül 2013 başlatılmıştır.

 1. Enerji kaynaklarının kullanım alanları nelerdir

  Enerji üretmek amacıyla kullanılan kaynaklardır. Dünya genelinde iki tür enerji kaynakları kullanılmaktadır. Bunlar; klasik ve alternatif enerji kaynaklarıdır.Alternatif enerji kaynakları aynı zamanda yenilenebilir enerji kaynağıdır ve klasik enerjinin oluşumunda kullanılır.

  Nükleer Enerji
  Nükleer enerji nükleer reaktörlerde atom çekirdeğinin parçalanması veya çekirdek kaynaşması esnasında açığa çıkan enerjidir. Nükleer enerji elektrik elde etmenin yanında tıpta ve sanayide kullanılan izotopların üretilmesinde, gemi ve denizaltının hareket ettirilmesinde kullanılmaktadır.

  Güneş Enerjisi
  Temiz ve masrafsız bir enerji kaynağı olan güneşin en önemli özelliği bol ve sınırsız olmasıdır. Kullanımı giderek artan güneş enerjisinden önceleri ısı enerjisi olarak son yıllarda ise gelişen teknoloji ile beraber elektrik enerjisi olarak yararlanılmaktadır. Güneş enerjisiyle çalışan bir diğer şey de güneş ocağıdır. Yemek pişirme amaçlı olarak kullanılan güneş ocakları son derece kullanışlı araçlardır. Güneş enerjisinden sıcak su da elde edilmektedir.

  Biyoenerji
  Doğal ürünlerden elde edilen enerjidir. Biyokütle enerjisi olarak adlandırılan bu enerji türü organik maddelerden elde edilen enerjidir. Bitki ve hayvan atıklarından yararlanma yöntemidir. Bazı organik bazlı atıkların oksiyensiz ortamdaki fermantasyonu (mayalanma) sonucu ortaya çıkan renksiz, kokusuz, mavi bir alevle yanan gazdır. Biyogaz enerjisi için bitkiler de kullanılmaktadır. Kızartma yağları ve hayvansal yağlar da biyodizel hammaddesi olarak kullanılır.

  Rüzgar Enerjisi
  Temiz ve yenilenebilen bir enerji kaynağı olan rüzgardan eskiden yel değirmenleri sayesinde günümüzde ise modern türbinler yardımıyla elektrik elde edilmektedir. Bir yılda elde edilen rüzgar enerjisinin iki milyar yüz milyon ton petrole eşdeğer olduğu hesaplanmıştır.

  Jeotermal Enerji
  Yerkabuğunun derinliklerindeki ısının fay hatlarından sıcak su veya buhar olarak kendiliğinden ya da sondajlarla çıkartılmasıyla elde edilen enerjiye jeotermal enerji denir. Jeotermal enerjiden ısıtmada, endüstride, tarımda ve elektrik elde etmede yararlanılmaktadır.

  Dalga Enerjisi
  Denizlerde rüzgarların etkisiyle oluşan dalgalardan enerji elde edilmektedir. Dalga enerjisi suya yerleştirilen tribünlerle veya dalgaların kıyıya çarptıkları yerlerde kullanılan merceklerle elde edilir.

  Hidroelektrik Enerjisi
  Hidroelektrik enerjinin kaynağı sudur. Akan suyun kinetik enerjisi türbinler ve jeneratörler sayesinde elektrik enerjisine dönüştürülür. Dünya elektrik üretiminin %17′si hidroelektrik enerjisi tarafından karşılanmaktadır.

  Gel-Git Enerjisi
  Okyanuslardaki suyun alçak ve yüksek olduğu zamanlar arasındaki farktan doğan enerjidir.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 20 Mayıs 2015