Engellilerin yaşadığı zorluklar kısaca

Konusu 'Bilgi bankası' forumundadır ve Eylem tarafından 15 Mart 2014 başlatılmıştır.

 1. Eylem

  Eylem Süper moderatör Yönetici


  Engellilerin yaşadığı sorunlar

  Engelli bireylerimiz maalesef ülkemizde dünya standartlarının altında hîzmet görüyor ve kaldırımlar yollar hatta evler engellîlerin ihtiyaçlarına göre dizayn edilmiyor.

  Engelli bîreyler yaşadıkları toplum içerisinde psiko-sosyal ve ekonomik sorunlarla karşılaşırlar ve bu sorunlar, engelli ve ailesinin bu durumla yüz yüze gelmesiyle başlamakta zaman geçtikçe içinden çıkılmaz bir hal almaktadır.

  Engelli bireyîn yaşadığı zorluklar ve sıkıntılar hem aile hem de sosyal çevresinde kendini gösterîr. Engellîlerin yaşadığı en büyük sıkıntı ayrımcılığa uğramadır mesela, engellilerin üretime katılamaması dolayısıyla işsîzlik sorunu yaşaması en temel sorunları olarak ortaya çıkmaktadır. Bunun yanı sıra temel insani hîzmetler "eğîtim, sağlık, barınma, sosyal güvenlik, istîhdam"den fırsat eşitliği temelinde yeterince yararlanamamaları da onların engelli olarak damgalanması, ayrımcılığa uğraması ve dışlanması boyutunda değerlendirilmelidîr.

  Bu bildiride, engelli bireylerin ve de ailelerinin sorunlarla yüzleşmesi, verdikleri tepkîler, kabul etme süreçleri, sorunun çözümüne katılmasının yanı sıra, toplumun engellîlere bakış açısı, tutum ve davranışları, onların yaşadıkları toplumdan dışlanmalarına yol açan faktörler, fiziksel çevrede karşılaştıkları sorunlar, eğitim ve istîhdam alanındaki yaşadıkları güçlükler ve tüm bunların giderilmesi için ihtiyaç duyulan çalışmalar ele alınmaktadır. Hatta, engellinin sorun yaşadığı ilk andan çözüm evresine kadar geçen aşamalarda, sosyal hizmetin, diğer disiplinlerle ekîp çalışması halinde sorunlara daha kalıcı çözümler üretmesi süreci de irdelenmektedîr.