Ergenlik Dönemi ve Özellikleri

Konusu 'Bilgi bankası' forumundadır ve webkolik tarafından 12 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici

  12-21 yaşlar arasındaki dönem ergenlik dönemi adını alır. Bu dönemin en belirgin özelliği, hızlı fiziksel büyümenin yanı sıra cinsel ve ruhsal gelişmenin de hızlı olmasıdır. Ergenlikte, özelliklerine göre erken ergenlik, tam ergenlik ve geç ergenlik olmak üzere üç farklı dönem ayırt edilir. Erken ergenlik, 12-15 yaşlar arası dönemdir. Bu dönemde bedensel değişim ve cinsiyete bağlı özelliklerin gelişimi başlar. Tam ergenlik, 15-18 yaşlar arası dönemdir. Cinsiyete bağlı gelişim sürer. Ruhsal yönden gencin kendi kimliğini bulmaya ve bağımsızlık kazanmaya çalıştığı, duygusal karmaşaların yaşanabileceği bir dönemdir.Geç ergenlik, 18-21 yaşlar arası dönemdir. Cinsiyete bağlı gelişim tamamlanır. Duygusal karmaşalar azalır.

  Yukarıda özellikleri verilen dönemlerin başlangıç, bitiş tarihleri, cinsiyet, genetik, ırk, sosyoekonomik şartlar ve iklim gibi faktörlerden etkilenir. Örneğin az güneş alan soğuk bölgelerde ergenlik yaşı daha geçtir. Genellikle kızlar ergenlik dönemine erkeklerden iki yıl daha önce girer ve gelişmelerini daha önce tamamlarlar. Ergenlik döneminde kas, iskelet ve yağ dokusunun artışına bağlı olarak vücut kütlesi artar.

  Erkeklerde kas, kızlarda ise yağ dokusunun artışı fazladır. Erkeklerde kaslar belirginleşirken, kızlarda göğüsler ve kalça büyür. Bu dönemde eşey bezleri adı verilen ve eşeysel (cinsiyete bağlı) olgunlaşmayı uyaran bezlerin çalışması başlar. Hem kız hem de erkeklerde koltuk altları ve cinsel organların çevresinde kıllanma meydana gelir. Bedensel değişikliklere alışmaya çalışan gencin bu dönemde endişe ve bunalım yaşaması mümkündür.

  Bu dönemde kızlarda görülen en önemli değişikliklerden biri adet (menstruasyon) kanamalarıdır. Adet kanamalarının başlaması bazen endişe ve gerilime neden olabilir. Ancak bu son derece doğal ve sağlıklı bir olaydır. Erişkin bir kadında ortalama her 25 günde bir yumurtalıklarda bir yumurta hücresi olgunlaşır. Olgunlaştıktan sonra yumurta kanalına iletilen bu hücre, döllenme gerçekleşmediği takdirde bir miktar kan ile birlikte vücuttan atılır. Halk arasında âdet kanaması olarak bilinen bu olay menstruasyon olayıdır. Menstruasyon, gebelik dönemleri hariç, menopoz adı verilen yumurtalamanın bittiği döneme (ortalama 45-50 yaş civarı) kadar her ay devam eder.

  Ergenlik dönemine giren erkeklerde sakal, bıyık oluşumu, gırtlak yapısının ve ses tellerinin gelişmesi sonucu ses kalınlaşması meydana gelir. Erkek üreme organlarından olan testislerde spermler oluşmaya başlar. Buna bağlı olarak meni meydana gelir.
  Hem kız hem de erkeklerde ergenlik döneminde yağ ve ter bezlerinin daha çok çalışmasına bağlı olarak yüzde sivilcenmeler başlayabilir.

  Ergenlik döneminde bedensel değişikliklerle birlikte duygu ve davranış değişiklikleri de ortaya çıkar. Sinirlilik, dış görünüşe önem verme, yalnız olma ve hayal kurma isteği, bu dönemde gözlenen davranışlardandır.
  Hızlı beden büyümesinden kaynaklanan değişiklikler gencin kendi kendini beğenmemesine ve mutsuzluğa neden olabilir.
  Kişisel bağımsızlığını kazanmak isteyen ergenlik dönemindeki bir genç aileden uzaklaşabilir, arkadaşlarına daha çok güvenir ve onlardan destek bekler. Bu durum bazen anne ve babada endişe yaratır. Oysa bu bağımsız bir yetişkin olma sürecinde geçirilen doğal bir aşamadır.

  Ergenlik dönemi, diğer büyüme ve gelişme dönemleri gibi sağlıklı her insanın geçirmesi gereken,insan yaşamının sonraki dönemlerini etkileyen önemli bir dönemdir. Kişilik gelişiminin gerçekleştiği bu dönemde eğitim alanı belirlenerek ileriki hayatta yapılacak mesleğin seçimi ile ilgili önemli kararlar alınır.

  Gencin kendi yeteneklerini tanıması, yetenekli olduğu alanlara yönelmesi gelecekte başarılı mutlu olması için önemlidir. Planlı ve programlı çalışmanın başarıyı olumlu yönde etkileyeceği bilinmelidir. Bu dönemde spor yapmak, müzik aleti çalmak, edebiyat, tiyatro gibi sanat dallarıyla ilgilenmek gibi etkinlikler hem ruhen dinlenme sağlar hem de kişilik gelişimine katkıda bulunur.Ergenlik döneminde ruhsal sorunlar ve mutsuzluklar yaşanabilir.