Ergenlik dönemini sağlıklı geçirebilmek için neler yapılabilir?

Konusu 'Ödevim var' forumundadır ve Lavinia tarafından 10 Ekim 2013 başlatılmıştır.


  1. Ergenlik dönemine giren çocuklarda ruhsal ve fiziksel bazı değişiklikler görülür. Bu dönemde arkadaşlarımızın yanlış yönlendirmelerine dikkat etmeliyiz. Duygu ve düşüncelerimizi anne babamızla ,öğretmenlerimizle ve kişisel gelişim uzmanıyla paylaşmalıyız.Yanlış arkadaş seçimi, vaktimizi iyi değerlendiremeyip oyun salonları ve kafelerde boş vakit geçirmemize ve hatta sigara, alkol, uyuşturucu gibi kötü alışkanlıklara başlamamıza sebep olabilirler. Bu tür zararlı alışkanlıklardan korunmak ve vaktimizi iyi bir şekilde değerlendirebilmek için toplumsal organizasyonlara, sportif faaliyetlere katılabiliriz. Resim, müzik, tiyatro gibi sanatsal etkinliklerde bulunmamız da bizim yararımıza olacaktır.
    Gençlerin ergenlik dönemini sağlıklı geçirebilmeleri için anne ve babaya oldukça büyük görevler düşüyor. Bu dönemde gençler yararlı etkinliklere yönlendirilmelidir.
    Arkadaşlığın birinci derecede önemli olduğu bu dönemde arkadaşlarını ve ailelerini tanıyın onlara da arkadaşça yaklaşın Yanlış olduğunu düşündüğünüz arkadaşlıklarının beğenmediğiniz yönlerini görmesine imkan ve zaman verin. Ergen her şeyden önce anlaşılma ve değer görme duygusunu yaşamalıdır Bu nedenle ebeveynin bu duyguları yaşatma adına söz ve davranışları konusunda hassas olması gerekir Aksi takdirde ergen bu duygularını tatmin adına farklı çevrelere ihtiyaç duyacaktır. Ergenle fikir alışverişleri yapılmalı; ergen aile konuları dışında tutulmamalıdır. Çeşitli sorun ve konularda ergen objektif bir biçimde saygıyla dinlenmeli ve ortak paydalar bulunmaya çalışılmalıdır.
    Aileler ergenin sorunları konusunda bilgilendirilmelidir Ana baba ve öğretmenler, ergenlik çağındaki çocukların olgunlaşmasını sağlayacak ortamı hazırlamalıdır Ergenin, bu dönemde doğru bilgileneceği, kolayca sorunlarını tartışabileceği güvenilir bir çevreye ihtiyacı vardır. Bu aşamada uyumlu bir grup arkadaşlığı ile karşı cinsten kişilerle dengeli ve uyumlu arkadaşlıklar kurmak çok önemlidir. Dengeli ve uyumlu grup arkadaşlığı ile aynı şekilde karşı cinslerle yapılan arkadaşlık ergenlik dönemindeki bocalamayı en aza indirir.