Ergonomi Nedir Kısa Bilgi

Konusu 'Bilgi bankası' forumundadır ve Lavinia tarafından 9 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. Ergonomi Nedir kısa yazı

  Ergonomi; insanın fiziksel ve psikolojik özelliklerini inceleyerek insanın makine ve çevre ile olan uyumunu doğal ve teknik olarak araştırma ve geliştirme çalışmaları topluluğudur. Yunanca'da Ergo iş, nomos ise yasa anlamına gelmektedir.
  Ergonomik deneyimler insanlığın oluşumundan bu yana gözlemlenmektedir. Ancak bunu bilimsel hale getirilmesi F.W.Taylor tarafından yapılmıştır. Mühendis ve piskolog olan Gilberth'ler ise hareket konusunda çalışmalar yapmışlardır.
  1913 yılında ergonomiyle alakalı ilk kitap olan Munsterberg'in "Endüstriyel Etkinliklerde Psikoloji" adlı kitabı yayınlanmıştır. Cambridge Üniversitesi ise 1921 yılında ilk deneysel psikoloji laboratuvarını kurmuştur.
  İkinci Dünya savaşında mühendis ve diğer çalışanların uygun olmayan şartlarda çalıştırılması; savaştan sonra görev ve ortamın insan şartlarına göre düzenlenmesi gerektiğini ortaya koymuştur.
  Ergonomi ilk olarak 1949 yılında Murrell tarafından Oxford Üniversitesinde birçok bilimin sanıyla görüştüğü sırada önerilmiş ve kabul edilmiştir.
  1961 yılında Stockholm'de Londra'da uluslarası bir ergonomik kurul kurulma kararı alınmıştır.
  1960'ların sonlarına doğru İTÜ ve Çalışma Bakanlığı Türkiye'de ergonomi alanında incelemelere başlamışlardır. Ders olarak ilk kez 1971 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde okutulmaya başlanmıştır.